29 maja 2019

Jubileusz 40-lecia Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego - relacja



23 maja 2019 r. byliśmy świadkami doniosłego wydarzenia. Obchodziliśmy jubileusz 40-lecia istnienia Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego, a Biblioteka UKW miała zaszczyt być gospodarzem pierwszej części obchodów tego jubileuszu.



Prowadzącą wydarzenie była z-ca Biblioteki UKW Barbara Maklakiewicz.  



Spotkaniu towarzyszyła wystawa publikacji Galerii Autorskiej oraz zaproszeń, które powstawały głównie w pierwszych latach istnienia Galerii.


Jacek Soliński, który jako pierwszy zabrał głos, odniósł się na początku do prezentowanych na wystawie zaproszeń: […] wykonywane ręcznie były swoistą wizytówką, swego rodzaju opowieścią graficzną o danym autorze. Były dla nas szalenie ważne, a wspominam o nich, bo każde z nich mieści w sobie ważną dla nas historię, jest takim zakodowanym znakiem  wydarzenia, na które składała się przyjaźń i określone zjawisko artystyczne oraz najważniejsza osoba, twórca. One są znakami serdeczności, które łączyły nas z tymi ludźmi […], są pamiątkami, które przywodzą na myśl tamte wydarzenia i są śladami pozostawionymi przez nas w tamtym czasie. […] Kiedy pytają nas, jaki był powód powstania Galerii, odpowiadam, że chyba był to przede wszystkim młodzieńczy entuzjazm i nie godzenie się na tamtą rzeczywistość, tej w której ciężko było nam się odnaleźć z różnych powodów, dlatego że byliśmy młodzi, nieakceptowani tacy, jacy chcieliśmy być […] ale z całą pewnością to wówczas nasze młodzieńcze nasze nastawienie pozwoliło nam przetrwać. Ten zapał, to paliwo, jakim jest młodość, dało nam na tyle siły, że trwaliśmy dalej, że chce się nam podejmować ten trud […]Mimo że upłynęło 40 lat i o te 4 dekady jesteśmy starsi, co jest takie samo? że tak samo jesteśmy zbuntowani na rzeczywistość i nie potrafimy jej zaakceptować taką, jaką ona jest. Mimo upływu lat mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że czujemy się potrzebni jako wyznacznik pewnych wartości. Dobrze się czuję tutaj, w tym gronie dlatego, że odczuwam serdeczność, przyjaźń i takim otoczeniem stała się dla nas Galeria Autorska. […]



Głos zabrał również Jan Kaja: „[…] Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego - to nie jest tak do końca… bo gdybyśmy sami tam siedzieli to byłoby to bez sensu, Galeria byłaby zwykłą piwnicą. I takie coś odczuwamy przed każdą wystawą, kiedy siedzimy tam sami, a ta galeria nie jest jeszcze tą Galerią, ona się staje nią, gdy Wy do niej przychodzicie i za to serdecznie Wam dziękuję, także tym, którzy może nie bardzo nas akceptują, ale i im jesteśmy bardzo wdzięczni.”


Ważnym punktem jubileuszu było wręczenie pierwszej w swojej historii statuetki „Galernika Sztuki”. Tak o niej powiedział Jacek Soliński: „Pomyśleliśmy, że z uwagi na reprezentowane przez nas wartości, powołamy do życia nagrodę Galerii Autorskiej „Galernik sztuki” - widzialny znak naszego uznania i zaufania, nagroda która miałaby określać to wszystko, co dla nas jest podstawowe, ważne i z czym się utożsamiamy i kogo uważamy za godnego tego uznania. […] W tym roku, jako pierwszego i dla nas najbliższego przyjaciela i osobę, którą podziwiamy, która stanowi dla nas wzór i odniesienie pewnej stałości, niezmienności, rzetelności, kogoś kto prawie od samego początku nam towarzyszy i współdziała z nami, odznaczymy Krzysztofa Kuczkowskiego.” 




Krzysztof Kuczkowski - polski poeta, autor szkiców i recenzji, juror wielu konkursów poetyckich, wykładowca warsztatów poetyckich. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1974 – 1978). W roku 1993 założył w Sopocie dwumiesięcznik literacki „Topos”, którego jest redaktorem naczelnym. W latach 1995 – 2005 był również sekretarzem redakcji, a później redaktorem naczelnym Magazynu Muzyków „Gitara i Bas”. Redaktor serii książek „Biblioteka Toposu”. Jeden z inicjatorów i juror Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, organizator i dyrektor Festiwali Poezji w Sopocie. Zredagował antologie poezji Podróż do Gdańska (2009) i Six Poets: Twenty-eight Poems, Sześciu poetów: dwadzieścia osiem wierszy (2011). Współautor antologii Konstelacja Toposu (2015) i Konstelacja Topoi o rzeczach najważniejszych. Wybór tekstów krytycznych (2017). Autor słuchowiska radiowego: „Opowieść o Truposzu” (2008) oraz performance (wspólnie z muzykiem i wokalistą Romanem Puchowskim, debiut sceniczny – 2007) pod tym samym tytułem. Na antenie Radia Gdańsk od 2017 roku prowadzi z poetą Tadeuszem Dąbrowskim cykliczną audycję edukacyjno-popularyzatorską „Po pierwsze wiersze”. [źródło: Wikipedia]


Laureat nagrody Krzysztof Kuczkowski również skierował kilka słów do twórców Galerii: „[…] Jestem pełen podziwu dla waszej działalności. […] Wartość tego, co Galernicy robią, polega na tym, że skupiają wokół siebie ludzi wartościowych, mądrych, wysokiej klasy i to jest piękne. […] To, co Ci ludzie zrobili tutaj w Bydgoszczy jest nieporównywalne z niczym, co znam i o czym słyszałem w Polsce, to jest niezwykła tytaniczna praca. […] Dziękuję Wam i bądźmy razem w tej drużynie artystycznej.”  Następnie przeczytał tekst, którego tytuł brzmiał „Podwórko”.


Mieczysława Franaszek przeczytał specjalnie na tę okazję napisany tekst Piotra Siemaszki „Młodzi czterdziestoletni”.


Czas umilił nam zespół muzyków z Akademii Muzycznej, a po tym nastrojowym przerywniku nastąpiła już część poetycka, gdzie grono zaproszonych poetów i przyjaciół Galerii Autorskiej, przeczytało swoje wiersze, a  wśród nich znaleźli się: Wojciech Banach, Małgorzata Grajewska, Grzegorz Grzmot-Bilski, Jarosław Jakubowski, Grzegorz Kalinowski, ks. Franciszek Kamecki, Maciej Krzyżan, Robert Mielhorski, Zdzisław Pruss,  Kazimierz Rink, Bartłomiej Siwiec, Marek Kazimierz Siwiec, Paweł Szydeł, Krzysztof Szymoniak, Jan Wach, Wiesław Trzeciakowski.


















Mieczysław Franaszek zaprezentował teksty poetów, którzy nie mogli przybyć na uroczystość, a byli to: Krzysztof Grzechowiak,  Wojciech Kass,  ks. Jan Sochoń.


Potem nastąpił czas gratulacji i życzeń składanych przez przybyłych gości. Pierwszym z nich był Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny, który wręczył list gratulacyjny oraz pamiątkową statuetkę z okazji 50-lecia Uczelni.



Barbara Chojnacka, kierownik Działu Grafiki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w imieniu dyrektora Muzeum dr hab. Michała F. Woźniaka, prof. UMK, przekazała list z wyrazami uznania, gratulowała dotychczasowych osiągnięć i życzyła wszystkiego najlepszego na kolejne lata działalności.


Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy Ewa Krupa przekazała w swoim imieniu, jak i wszystkich pracowników Centrum gratulacje i najszczersze życzenia.


Poseł Tomasz Latos oraz Radna Rady Miasta Bydgoszczy Grażyna Szabelska podziękowali za tworzenie przestrzeni artystycznej i ubogacanie Bydgoszczy swoją działalnością.  


Kurator Oświaty Marek Gralik pogratulował jubilatom i życzył Im dalszego zaskakiwania w niezmienności, zarażania innych artystów swoją uczciwością przekazu i stałością wyznawanym wartościom, oferowania intelektualnej przygody oraz twórczego poszukiwania bez zbaczania z obranej przez siebie drogi wiodącej przez i ku sacrum.


Archikonfraternia Literacka również przekazała gratulacje z dotychczasowej działalności oraz życzyła pomyślności na kolejne lata.


Ostatnim punktem oficjalnej części wydarzenia było wręczenie Janowi Kaji i Jackowi Solińskiemu tortu jubileuszowego.


Końcową część spotkania stanowiły już indywidualne życzenia, rozmowy z twórcami Galerii oraz podziwianie przygotowanej wystawy. 







WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz