16 maja 2019

Tydzień Biblioteki UKW już za nami!Dobiegł już końca Tydzień Biblioteki UKW, który odbywał się w ramach Tygodnia Bibliotek w całej Polsce. W tym roku, w dniach 8-15 maja, postanowiliśmy przede wszystkim podzielić się z naszymi czytelnikami oraz koleżankami i kolegami swoimi pasjami, którymi o dziwo! wcale nie były książki oraz czytanie 😉

Rozpoczęliśmy od spotkania autorskiego z austriackim pisarzem Alexandrem Peerem, który czytał fragmenty swojej powieści Bis dass der Tod uns meidet oraz wiersze z tomu Der Klang der stummen Verhältnisse. Alexander Peer odwiedził Bydgoszcz i Toruń w ramach cyklu warsztatów literackich „Texte, die wirken”. Organizatorami spotkania byli: Austriackie Forum Kultury oraz Katedra Germanistyki UKW.


Jako pierwsza o swojej pasji podróżniczej opowiedziała nam Ewa. „Podróż za jeden uśmiech” – to piękna fotograficzna relacja naszej koleżanki z podróży po Australii oraz ciekawe i zaskakujące historyjki z tego pobytu. Po zachwytach nad widokami odległego kontynentu, koleżanka Asia przekazała praktyczne informacje o tym, jak tanim kosztem zorganizować wyjazd do Londynu oraz cenne rady do wykorzystania już na miejscu. Zaprezentowała również piękne zdjęcia z dwóch, rodzinnych wyjazdów do stolicy Wielkiej Brytanii.Niezwykłym punktem programu była prezentacja kopii książki Kodeks Leicester, XVI-wiecznego rękopisu autorstwa Leonarda da Vinci. Kodeks swoją nazwę zawdzięcza Thomasowi Coke, pierwszemu hrabiemu Leicester, który nabył go w 1717 roku. Kolejnym właścicielem kodeksu był filantrop i kolekcjoner Armand Hammer, lecz ostatecznie rękopis trafił za 30,8 mln dolarów do Billa Gatesa i stał się jednocześnie najdroższą księgą świata. Kodeks jest w pewnym sensie notatnikiem wielkiego artysty i wynalazcy, zawiera liczne rysunki artysty, zaś sam tekst spisany jest pismem lustrzanym.  Wierna kopia powstaje w całkowicie ręcznym procesie obróbki papieru, postarzania i unikatowych technik, nadających dziełu odpowiedni kolor, zapach i strukturę.„Od pierwszego kilometra po ultra” - o swojej przygodzie i wielkiej pasji do biegania opowiedziała Kasia. Oprócz historii i fotografii z licznych biegów, planów na obecny sezon biegowy, zaprezentowała sporą część swoich medali i pucharów oraz elementy obowiązkowego wyposażenia każdego górskiego biegacza.


Był kałamarz, pióro i tusz…Zamiłowanie do pięknego pisania przyświecało Justynie od zawsze. Miłość do kaligrafii postanowiła zaszczepić w innych, stąd pomysł na warsztaty pt. „Kaligrafia w przedwojennej szkole wg "Metody i zaleceń Stefana Tatucha”. Nauka nie poszła w las, bo efekty są znakomite, sami zobaczcie.


Talent i ogromne serce do pantomimy mogliśmy podziwiać podczas prezentacji naszej kolejnej koleżanki Pauliny. Opowiadała o teatrze ruchu, clownadzie i oczywiście o pantomimie. Mieliśmy okazje dowiedzieć się, w jakich przedstawieniach brała udział i ile wysiłku  (niewidocznego dla oka widza) wymaga przygotowanie każdego takiego przedsięwzięcia. Na koniec, jak na clowna przystało, były baloniki i tworzenie z nich różnych kształtów.


Wielkim talentem do rysowania postanowił podzielić się kolega Sławek (#Sławomir Spasiuk Illustration), który zdradził uczniom klasy III SP nr 56 tajniki rysowania komiksów i podstawy projektowania postaci. Dzieci miały za zadanie narysować własnego Superbohatera, który przeciwstawiłby się podstępnemu Wynosicielowi  książek z biblioteki i jego sprytnemu współpracownikowi Kaczuchowi.Zajęcia z bookfoldingu - Ania z księgarni PWN i Lucyna z czytelni czasopism pokazały, jak niechcianej i pożółkłej książce dać drugie życie, tworząc jednocześnie małe, papierowe dzieła sztuki. Zdradziły również tajniki swojego warsztatu uczestnikom. Prace Ani można podziwiać na stronie: buszujacawksiazkach. Tygodniowi Biblioteki UKW towarzyszy też wystawa tych arcydzieł, o której pisze również Express Bydgoski! Zapraszamy do jej zwiedzania do 9 czerwca w godzinach pracy Biblioteki UKW i czytelni czasopism.Ostatnim, ale za to bardzo pięknym punktem obchodów, była kolejna fotograficzna podróż, tym razem po starym kontynencie, a mianowicie po uroczej Francji Północnej, Normandii i Bretanii. W tę przepiękną wyprawę zabrała nas nasza Pani Dyrektor Biblioteki UKW Aldona Chlewicka-Mączyńska.


Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyjść i posłuchać o naszych wielkich pasjach, i tym, którzy  wzięli udział w bardzo oryginalnych i wartościowych warsztatach.

Do zobaczenia za rok!  

WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ


 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza