18 czerwca 2019

Jubileusz 40- lecia pracy twórczej Marka Kazimierza Siwca - relacja



13 czerwca 2019 r. uczestniczyliśmy w uroczystym i wzruszającym wieczorze poświęconym profesorowi Markowi Kazimierzowi Siwcowi, który obchodził jubileusz 40-lecia swojej pracy twórczej. Wydarzeniem towarzyszącym tej uroczystości była prezentacja Jego najnowszej książki pt. „Przebłysk, wiersze londyńskie” oraz wystawa prywatnych zdjęć profesora, które, jak powiedziała Hanna Strychalska: (…) „są szczególnym tłem dla charakterystyki jego twórczości i życia, odkryciem się bohatera (…).”  


W imieniu z-cy Dyrektora Biblioteki UKW Barbary Maklakiewicz, gości przywitała Paulina Gawrych, koordynator do spraw organizacji imprez, natomiast całe spotkanie poprowadził Jacek Soliński.



Wieczór rozpoczął się od laudacji dla Marka Kazimierza Siwca, wygłoszonych przez jego przyjaciół, twórców i współpracowników.
Na początek kilka słów powiedział Jacek Soliński, który przyrównał jubilata i jego twórczość do różnych zjawisk i zdarzeń zachodzących w pogodzie: „ (…) on jako osobowość, poeta, artysta, on właśnie taki jest, następują pewne zderzenia, gwałtowne różnice temperatur, pewna zmieniająca się aura, która jednak dowodzi tego, że następuje tam ciągle jakiś przekaz energii, coś się dzieje i ten rodzaj przekazu sądzę jest dla Marka o tyle ważny i istotny, że jako poeta przede wszystkim, jako filozof, jako krytyk literacki, jako ktoś, kto zajmuje się szeroko rozumianą kulturą jest otwarty na wszystko. (…)  Ważnym staje się to, że Marek poprzez różnego rodzaju ruchy wewnętrzne , które porównałem ze zderzeniami mas powietrza ciepłego i zimnego, tak samo w żywotności Marka one się zderzają, ale też nieuchronnie prowadzą do jakiejś wewnętrznej iluminacji. Ta iluminacja daje nam o sobie znać w tym sensie, że rozumiemy Marka jako osobę wulkaniczną, osobę, która przeżywając to wszystko, czuje się poetą natchnionym, i to jego natchnienie i przeżywanie poezji ma chyba dobroczynny sens i cel, bo prowadzi do tego, żeby przeżywać wdzięczną wolność, tę która jest prawdziwą wolnością.”


Kolejnymi osobami, które wygłosiły swoje laudacje w postaci specjalnie napisanych i dedykowanych, jubileuszowych wierszy, tekstów, toastów, podziękowań, gratulacji, ciepłych życzeń oraz prezentacji twórczości filozoficznej, eseistycznej, czy też działalności dydaktycznej jubilata, byli: Wojciech Banach, Bogdan Chmielewski, Daniel Roland Sobota, Małgorzata Grajewska, Maciej Krzyżan, Grzegorz Jerzy Grzmot-Bilski, Jan Kaja, Magdalena Krasińska, Robert Mielhorski, Bartłomiej Siwiec, Hanna Strychalska, Wiesław Trzeciakowski oraz Wiktor Żwikiewicz. W imieniu osób, które nie mogły przybyć na spotkanie, czyli Grzegorza Kalinowskiego oraz Dariusza Łukasiewicza, ich laudacje przeczytał Mieczysław Franaszek.












Mieczysław Franaszek wyrecytował również kilka wierszy Marka Siwca z jego najnowszej książki pt. „Przebłysk, wiersze londyńskie”.


Głos zabrał również sam jubilat, który podziękował wszystkim za przybycie, za pozytywną energię, która udzieliła się i jemu samemu. Podziękował również swojemu serdecznemu przyjacielowi Wojciechowi Pietkiewiczowi za obraz, portret Hani, jego zmarłej żony. Zamykając swoją wypowiedź poeta wyrecytował wiersz swojego autorstwa pt. „Kto”:
„Kto w wielkiej gonitwie życia
Pędzi jak dziecko za motylem świata?
Już już go nakrywa
siatką z przeczuć i zamyśleń,
ale motyl wyfruwa
z rozwartego
oka
jak  z poczwarki
jeszcze piękniejszy.”, dodając: „Proszę Państwa, to jest moje życie, ja jestem tym dzieckiem, który biegnie za motylem świata i robię to konsekwentnie od lat i chciałbym jeszcze trochę pobiegać za tym motylem świata i zobaczyć co z tego wyniknie.”


Jacek Soliński przekazał jubilatowi upominek w postaci własnoręcznie wykonanego linorytu, który nazwał: „Każdy krok ma swoje granice”.


Po części oficjalnej wręczono jubilatowi tort, a resztę wieczoru ubarwił nam zespół „Doktor Blues” w składzie: Jacek Herzberg (gitara akustyczna, śpiew), Paweł Tomaszewski (ukulele basowe), Waldemar Knade (altówka) oraz Jarosław Kózbiał (cajon).








WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz