1 lipca 2019

Uroczyste otwarcie Muzeum UKW - relacja



Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego powołane zostało Zarządzeniem Rektora UKW nr 26/2016/2017 z dnia 6 lutego 2017 r. ws. Regulaminu Organizacyjnego Biblioteki UKW. W strukturze Biblioteki powstał Oddział Zbiorów Muzealnych, a w nim Sekcja - Muzeum Uniwersyteckie. Po okresie tworzenia i przygotowań jego uroczystego otwarcia dokonano 27 czerwca 2019 r. w Bibliotece UKW, w miejscu, gdzie owa placówka będzie miała swoją siedzibę. 

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz kościelnych, województwa, miasta, uczelni, dyrektorzy muzeów m.in. uczelnianych z całej Polski oraz mieszkańcy Bydgoszczy. Gości przywitał Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr hab. Jacek Woźny. 



Wystąpienia okolicznościowe gości poprzedziły prelekcje: dr Aldony Chlewickiej-Mączyńskiej „Tworzenie Muzeum Uniwersyteckiego” oraz dr Moniki Opioły-Cegiełki „Wolność wolnych ludzi. 1980-1989 – dekada wolności na bydgoskiej WSP”. 



Jako pierwszy z gości zabrał głos wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski: „ […] Historię każdego miejsca, instytucji tworzą trzy elementy: ludzie, zdarzenia i przedmioty. Paradoksalnie powiem, że w muzeum uniwersyteckim być może przedmioty są najmniej istotną częścią zbiorów. Tym bardziej, że w muzeum tak młodym przedmioty raczej mają wymiar teraźniejszy. Natomiast ponadczasowy charakter mają na pewno myśli ludzi, którzy tworzyli ten uniwersytet, budowali atmosferę wokół tego miejsca. […] Życzę powodzenia w tworzeniu tych zasobów muzealnych, sukcesów w dziele dokumentowania, osiągnięć i chwały bydgoskiej Almae Matris, bo wierze, że takie są, a być może jeszcze większe nadejdą, bowiem chwałę należy dokumentować.” 


Lech Zagłoba-Zydler, wiceprzewodniczący Rady Miasta powiedział: „ […] Otwarcie tej placówki, będzie nie tylko świadczyć o dorobku historii, ale będzie też placówką naukową, badawczą, a więc taką, która będzie aktywnie brała udział we wszystkich ważnych wydarzeniach uczelni. […] Życzę, aby to miejsce, w swojej działalności, było tym, które zarówno zbiorami i wystawami, konferencjami i innymi działaniami, będzie przyciągała tłumy, ale nie tylko studentów i pracowników uniwersytetu, ale także mieszkańców Bydgoszczy. […] Żeby tętniło życiem, chwaliło uczelnię i było dumą naszego miasta.” 


Na koniec kilka słów powiedział kurator oświaty Marek Gralik: […] Dzięki takim jednostkom jak ta, będzie można czerpać wiedzę, prawdę o tym co było. Trzeba zadbać o to, aby historia, która będzie nadal tworzona, była rejestrowana. […] Gratuluję tego wielkiego przedsięwzięcia i życzę, aby się rozrastało, żeby jak najwięcej ludzi z niej korzystało, nie tylko tych, którzy mają sentyment do uczelni, ale wszystkich, szczególnie młodych ludzi , aby uniwersytet się rozwijał, a wraz z nim Bydgoszcz.” 


Po prelekcjach i okolicznościowych wystąpieniach nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali: Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny, radna Rady Miasta Elżbieta Rusielewicz, prezes Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych dr Hubert Kowalski, przedstawiciel Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Jerzy Serwiński oraz dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka-Mączyńska. 






„Jestem przekonany, że dzisiejszy dzień jest niezwykle ważny, nie tylko dla uczelni, ale i dla miasta, bo miasto zyskuje nowe muzeum. Uczelnia, w pewnym sensie dzisiaj zrozumiała, doszła do tego, że posiada swoją tożsamość, otwierając muzeum nadała temu wymiar i zamknęła to klamrą. […]Powstanie muzeum jest tym postawieniem kropki, zaakcentowaniem, że rzeczywiście jest już czego pilnować i o co dbać. […] Cieszę się, że mamy kolejną, bratnią jednostkę.” – powiedział dr Hubert Kowalski. 


„Cieszymy się, że kolejna placówka powstaje, że ten czas, który tak szybko nam mija i którego nie jesteśmy w stanie zauważyć, zostanie zatrzymany, zarchiwizowany i nam pokazany. To jest bardzo ważne wydarzenie nie tylko w dziejach uczelni, ale też i w naszym mieście. Chciałabym życzyć, aby tej kreatywności, pomysłowości nigdy nie zabrakło. […] Składamy najserdeczniejsze podziękowania za to, że udało się to zrealizować i że Bydgoszcz zyskała kolejne miejsce tak ważne na naszej mapie.” - dodała Elżbieta Rusielewicz. 


Również Jerzy Serwiński powiedział kilka słów: „Mam ogromną satysfakcję, że tutaj znalazło się miejsce dla działalności kultury studenckiej, że będą pamiątki tych złotych czasów, które pamiętamy i o których nie możemy zapomnieć.” 


Po przecięciu wstęgi i przemówieniach, goście mogli dokonać wpisu do Księgi Pamiątkowej Muzeum oraz zwiedzać przestrzeń strefy muzealnej. 






Uroczystemu otwarciu Muzeum towarzyszyły dwie wystawy: "Cztery uczelnie - jedna historia. 1969-2019. Od Wyższej Szkoły Nauczycielskiej do Uniwersytetu" oraz "Wolność wolnych ludzi. Dekada 1980/90 na bydgoskiej WSP". 




WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz