6 września 2019

Wystawa "Anna Frank. Opowieść współczesna" gości w Bibliotece UKW - zapraszamy do zwiedzania


Od środy 3 września 2019 roku na holu I piętra Biblioteki UKW można oglądać wystawę "Anna Frank. Opowieść współczesna". 

O charakterze i treści wystawy oraz prowadzonych w jej ramach warsztatach, pisze Fundacja Dom Anny Frank:
Podczas wojny, młoda dziewczyna o imieniu Anne pisała pamiętnik, w którym obok wspomnień i marzeń dorastającej kobiety, ukazuje dramatyczną skalę Holocaustu i porażającą siłę rasizmu. Dziś Anne jest ikoną żydowskiego cierpienia w Europie okupowanej przez Hitlera, a dziennik widnieje na liście najważniejszych dokumentów cywilizacji: „Pamięć Świata UNESCO” i najważniejszych książek XX wieku wg „La Monde”. W Holandii Fundacja jej imienia prowadzi muzeum pamięci –Dom Anne Frank, w którym wraz z rodziną, przez dwa lata ukrywała się przed nazistowską okupacją. Nasze Fundacje współpracują ze sobą, dzięki czemu w polskich szkołach oraz instytucjach kulturalnych i edukacyjnych możemy realizować warsztaty na bazie wystawy „Anne Frank. Opowieść współczesna”.

Wbrew wszystkiemu wierzę jeszcze,
że ludzie są w głębi serca naprawdę dobrzy.
Anne Frank


Wystawa zawiera archiwalne zdjęcia i rękopisy dokumentujące życie Anny Frank, fragmenty jej pamiętnika, a nawet przekrój domu, w którym ukrywała się wraz z rodziną. Ekspozycja jest mobilna, dlatego najczęściej już jej rozstawianie jest elementem edukacyjnym – wystawę tworzą sami uczniowie równocześnie uczestnicząc w warsztatach. Potem stają się przewodnikami po wystawie.  Metoda tego rodzaju pracy nazywa się peer – education, czyli edukacja rówieśnicza.
W Bydgoszczy, w warsztatach biorą udział uczniowie VII i VIII Liceum Ogólnokształcącego. A tak o tym projekcie na swoim fanpage'u pisze bydgoska szkoła: 

Rozpoczynamy kolejny, wspólny projekt!
VII i VIII Licea Ogólnokształcące w Bydgoszczy od wielu lat wspólnie pracują na rzecz edukacji o tolerancji. W tym roku uczniowie naszych szkół zaangażowali się w ogólnoświatowy projekt „Anna Frank – historia na dzień dzisiejszy” . W tej chwili pod czujnym okiem trenerów z Fundacji Domu Anny Frank we Wrocławiu szkolą się, by stać się przewodnikami po wędrującej wystawie i już za chwilę móc podzielić się wiedzą ze swoimi rówieśnikami. Poznają historię Anny i starają się odnaleźć oddźwięk historii w teraźniejszości.
Do dzisiaj wystawa odwiedziła 15 tysięcy miejsc w ponad 90 krajach.
Celem projektu jest wzmocnienie świadomości młodych ludzi o prawach i godności człowieka i zachęcenie ich do podejmowania działań w obronie praw innych ludzi.
Jesteśmy wdzięczni Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, że otworzył przed nami podwoje Biblioteki Uniwersyteckiej , bo właśnie tam stanęła wystawa.
Wszystkich nauczycieli z naszego miasta i najbliższych okolic zainteresowanych wystawą zapraszamy do kontaktu z organizatorkami:
VII LO – Aneta Plewa - aplewa@7lo.bydgoszcz.pl
VIII LO – Marzena Wolschlaeger – marzenawolschlaeger@gmail.com 

Zapraszamy więc do zapoznania się z wystawą, która gościć będzie w gmachu Biblioteki UKW do 17 września 2019 r.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza