9 października 2019

Niezwykła wystawa medali Michała Kubiaka w Bibliotece UKW, zapraszamy do zwiedzania


3 października 2019 r. w Sali Pamięci bydgoszczan w Bibliotece UKW, dokonaliśmy otwarcia wyjątkowej wystawy. Bohaterem wernisażu był Michał Kubiak oraz jego dzieła medalierskie. Eksponaty ułożone w gablotach stanowiły po części własność prywatną Pana Michała, natomiast kilka z nich wypożyczono z Muzeum Okręgowego i.m Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. 



Otwarcia wystawy dokonała z-ca dyrektora Biblioteki UKW Barbara Maklakiewicz. 

Wprowadzenia oraz opisu bogatej twórczości bydgoskiego rzeźbiarza i medaliera, dokonała kurator wystawy Irena Borowczak.  



Michał Kubiak (ur. 9.01.1946 r. w Bydgoszczy, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu) to dla wielu bydgoszczan przede wszystkim rzeźbiarz – twórca m.in. Drzwi Błogosławieństw w bazylice św. Wincentego á Paulo, Drzwi Jubileuszowych w katedrze bydgoskiej, Ławeczki Mariana Rejewskiego oraz rzeźb Wędrowiec i Flisak. Mniej znana jest natomiast jego twórczość medalierska. Pretekstem do zapoznania się z nią jest wystawa przygotowana w Bibliotece UKW. Tematem prezentowanych medali tego artysty są zabytkowe budowle grodu nad Brdą, portrety znanych Polaków – zarówno żyjących, jak i tych, którzy przeszli już do historii – a także wizerunki ludzi związanych z Bydgoszczą i regionem. Odrębną kategorię wśród prac stanowią medale upamiętniające instytucje, zakłady i stowarzyszenia, a także różne wydarzenia rocznicowe. Choć twórczość Michała Kubiaka była wielokrotnie prezentowana, m.in. na ekspozycjach przygotowywanych przez Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, które posiada reprezentatywną kolekcję jego medali, obecna wystawa stanowi pierwszą okazję do zapoznania się z tak szerokim wyborem jego prac medalierskich.


Barbara Maklakiewicz podsumowując dodała, że dzieła Michała Kubiaka ukazują przełomowe sytuacje i wydarzenia z najnowszej historii Polski, zwracają uwagę na postacie, które są dla nas niezwykle ważne, a dzięki twórczości artysty, zostaną zachowane na zawsze.

Wystawa czynna będzie do 8 listopada 2019 r.





WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz