13 listopada 2019

Paderewski Superstar - wystawa z okazji XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego otwarta w Bibliotece UKW - relacja

 

W piątek 8 listopada 2019 roku, w Sali Pamięci bydgoszczan, otworzyliśmy niezwykłą i wyjątkową wystawę poświęconą wielkiemu pianiście Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Wystawa poprzedza rozpoczęcie XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Gości przywitała dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka-Mączyńska.



Głos zabrał również Henryk Martenka, dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. Jana Paderewskiego oraz wiceprezes Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Otwierając wystawę powiedział, że promując Paderewskiego, starają się wesprzeć to wydarzenie również obrazami. Równolegle ta sama wystawa pokazywana jest w Japonii, w wersji japońsko-angielskiej i będzie także wystawiana w kilku miejscach w tym kraju. 



Anna Salamon i Justyna Szombara są twórczyniami tych obrazów i plansz, które przedstawiają nieznane szerszej publiczności epizody z życia kompozytora oraz ikonografie z jego udziałem. 


Anna Salamon prezentując wystawę, powiedziała, że pomysł jej zrealizowania zrodził się podczas kwerendy w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Dokumenty dotyczące Paderewskiego rozsiane są po całym świecie i wszędzie można szukać śladów jego działalności, natomiast największy zbiór dokumentów dotyczących życia i działalności pianisty, znajduje się właśnie w warszawskim archiwum. „I tam, podczas kwerendy, natknęłyśmy się wśród dokumentów dotyczących działalności politycznej, społecznej, koncertowej, również na prywatne materiały, pochodzące z domu kompozytora. W tych dokumentach odnalazłyśmy albumy z pieczołowicie zbieranymi wycinkami prasowymi, kolekcjonersko wycinanymi i wklejanymi do pięknych albumów. Znalazły się tam również wota wdzięczności od wiernych słuchaczy, którzy również zbierali wycinki i ofiarowali takie albumy mistrzowi.” – dodała. „To nas natchnęło do tego, żeby pokazać Paderewskiego jakby trochę z innej perspektywy, żeby naświetlić go od strony masowego odbiorcy przełomu XIX i XX wieku, aby pokazać czym żyła prasa, na co zwracali szczególną uwagę recenzenci prasowi.” – kontynuowała. A skąd taki tytuł wystawy? Paderewski był w tamtych czasach „megagwiazdą” stąd tytuł wystawy „Paderewski Superstar”, tłumaczyła Anna Salamon. 



Druga autorka wystawy, Justyna Szombara, przybliżyła nam natomiast tematykę i rodzaj dokumentów umieszczonych na planszach. „Te wycinki pokazują nam niesamowicie szeroką skalę światowej popularności Paderewskiego. […] Pośród wątków, które szczególnie chętnie były podejmowane i interesowały odbiorców to przede wszystkim włosy Paderewskiego. […] Częstymi elementami pojawiającymi się na planszach są różnego rodzaju karykatury pianisty. […] Prasa wielokrotnie podkreślała również wątki dotyczące kobiet. Szczególnie bulwarowa prasa podejmowała chętnie tematy dotyczące uwielbienia jego osoby wśród kobiet. Kolejnym wątkiem była atmosfera, jaka panowała podczas koncertów Paderewskiego. Kompozytor wykorzystywał swój wizerunek i sławę również do działalności patriotycznej.[…]” 


Wystawę wzbogaciła tablica z kopią oryginalnego autografu I. J. Paderewskiego, złożonego Witoldowi Bełzie w jego Sztambuchu, a który znajduje się w zbiorach Biblioteki UKW. 


O tych i wielu innych ciekawostkach oraz licznych anegdotach na jego temat, podczas zwiedzania wystawy opowiadały autorki. 






Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która będzie gościć w murach naszej Biblioteki do końca grudnia 2019 roku. 

Relacja z otwarcia wystawy ukazała się również w TVP Bydgoszcz, zachęcamy do obejrzenia materiału.

WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz