23 stycznia 2020

Drugi dzień Konferencji pt.: „Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920”, wpisującej się w obchody 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy, odbył się w Bibliotece UKW


W dniach 20-21 stycznia 2020 r., z okazji przypadającej w tym właśnie roku 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy oraz regionów Kujaw i Pomorza do odrodzonej Polski, odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.: „Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920”. 


Organizatorami konferencji był Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Obrady odbywały się w ramach sześciu zagadnień, które dotyczyły dziejów Bydgoszczy i regionu od przełomu XIX i XX w. do 1920 roku:

1. Bydgoszcz i region pod zaborami
2. Bydgoszcz i region w czasie I wojny światowej
3. Bydgoszcz i region w dobie powstania wielkopolskiego 1918/1919
4. Bydgoszcz w oczekiwaniu na Niepodległość 1919 r.
5. Powrót Bydgoszczy do Macierzy 1920 r.
6. Bydgoszcz i region (1914-1920 ) – pamięć i tożsamość

Pierwszego dnia konferencja odbyła się w Sali sesyjnej Rady Miasta.

Drugiego dnia prelegentów i słuchaczy gościła Bibliotek UKW, a sesję otworzył Dziekan Wydziału Historycznego UKW dr hab. Marek Zieliński.


Sesję ogólną poprowadził dr Sławomir Łaniecki z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy, w której to swoje referaty wygłosili: prof. zw. dr hab. Albert Kotowski (z powodu choroby nieobecny, referat odczytał dr Radosław Michna) "W oczekiwaniu na niepodległość. Bydgoszcz w 1919 roku", mgr Karol Kantorski "Grenzschutz w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy", dr Monika Opioła-Cegiełka "Okażmy się godnymi tej wielkiej chwili. Pamieć i tożsamość - kształtowanie postaw patriotycznych w przeddzień powrotu Bydgoszczy do Macierzy na łamach Dziennika Bydgoskiego" oraz dr Stefan Pastuszewski "Kondycja społeczeństwa Bydgoszczy w 1920 roku". 






Druga część konferencji odbyła się w dwóch równoległych sesjach.

Dr Wojciech Ślusarczyk przewodniczył sesji, w której swój wykład zaprezentowali: mgr Barbara Chojnacja "Wystawy sztuki niemieckich i polskich towarzystw oraz udział w nich artystów bydgoskich (1878-1923)", dr hab. Marek K. Jeleniewski "Początki życia politycznego i społecznego w Bydgoszczy u zarania Drugiej Rzeczypospolitej", dr hab. Janusz Kutta "Wskrzeszenie polskiego sądownictwa powszechnego w Bydgoszczy 1919-1922", mgr Gizela Chmielewska "Bydgoszcz na otarcie łez, czyli jak w 1920 r. Polacy z ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej wpisali się w życie miasta nad Brdą", prof. zw. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski "Zasługi dra Władysława Piórka - honorowego obywatela Bydgoszczy oraz jego rodziny dla odzyskania i utrwalenia niepodległości miasta, regionu i kraju", dr Joanna Matyasik "Biblioteka Miejska w Bydgoszczy w pierwszych latach niepodległości - polonizacja kadry i księgozbioru" oraz dr hab. Zbigniew Zyglewski "Przejęcie Bydgoskiego Węzła Wodnego przez Polskę w latach 1920-1921".









Natomiast dr Łukasz Kosiński poprowadził sesję na której swoje prelekcje wygłosili: dr Marek Sass "Dziedzictwo i przesłanie Losu żołnierza Jana Mazurkiewicza", dr hab. Tomasz Kawski "Żydzi na Kujawach w latach 1914-1920", dr Radosław Michna "Organizacja szkolnictwa polskiego w Bydgoszczy po 1918 r.", mgr Piotr Książniakiewicz "Polonizacja szkół w powiecie bydgoskim w latach 20. XX wieku", mgr Rafał Kubiak "Rola kapłanów katolickich w podtrzymywaniu polskości mieszkańców Solca Kujawskiego", mgr Ewa Żukowska-Ciecierska "Bitwa pod Murowańcem? - przywracanie pamięci o powstaniu wielkopolskim w okolicach Bydgoszczy".








Do końca 2020 roku, staraniem Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, ukaże się naukowe wydawnictwo pokonferencyjne.

WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz