20 stycznia 2020

Otwarcie wystawy prac Masakatsu Tagami - relacja


Prace Masakatsu Tagami, japońskiego grafika i malarza, prezentowane były m.in. w Anglii, Francji i Niemczech, a w Polsce po raz pierwszy w 1979 roku w toruńskim BWA. Przyszła pora również i na Galerię Biblioteki UKW, gdzie 15 stycznia 2020 r., z-ca dyrektora biblioteki Barbara Maklakiewicz, otworzyła wystawę, na której prezentowane prace pochodzą z kolekcji Janusza Traczykowskiego, korespondencyjnego przyjaciela Autora od lat młodzieńczych. Prace te powstawały w różnych okresach twórczości japońskiego artysty, a wyeksponowane w gablotach eksponaty są pamiątkami wieloletnich kontaktów obu Panów.




Swoją historię - jak doszło do tego, że obaj Panowie się poznali, a właściwie zaczęli ze sobą korespondować, barwnie opowiedział sprawca wystawy, Pan Janusz. Rozpoczął ją tak: „… mając 16 lat chciałem wyjść poza „żelazną kurtynę”… u nas było szaro, buro i ponuro, więc człowiek zbierał widokówki, żeby móc sobie ten kolorowy świat przybliżyć. Aż tu pewnego razu nadarzyła się okazja. Pismo Radar zakomunikowało, że posiada kilkadziesiąt adresów ludzi, którzy chcą korespondować z Polakami, napisałem więc do Radaru i po paru dniach dostałem odpowiedź wraz z adresem Japończyka Masakatsu Tagami.” I w ten oto sposób rozpoczęła się listowna, trwająca już ponad 50 lat przyjaźń obu Panów. Spotkali się po raz pierwszy dopiero w 2016 roku. Jednym z prezentów, który otrzymał Pan Janusz od Masakatsu, był album z 48 pracami w formacie pocztówkowym, namalowanymi specjalnie dla Pana Janusza z okazji pierwszego spotkania.




Kilka słów o technice wykonania prac Masakatsu Tagami opowiedziała żona Pana Janusza, Joanna Traczykowska. Jest to głównie technika druku wklęsłego, czyli miedzioryt, ale i jednocześnie są to akwaforta i akwatinta. Malarstwo to technika pasteli i oleje na papierze oraz tekturze.


Po części oficjalnej uczestnicy wernisażu mogli zapoznać się z pracami oraz eksponatami artysty. 







WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz