5 marca 2020

Otwarcie wystawy pt.: "Dr Henryk Filipowicz-Dubowik (1930-2015). Życie i działalność" - relacja„To już pięć lat odkąd nie ma z nami Dyrektora Henryka Filipowicza-Dubowika. Był z nami tak długo, że cały czas czujemy wśród nas jego obecność” – tymi słowami,  3 marca 2020 r., Pani Dyrektor dr Aldona Chlewicka-Mączyńska otworzyła wystawę poświęconą życiu i działalności dr. Henryka Filipowicza-Dubowika, założyciela i wieloletniego dyrektora Biblioteki Głównej. Wspominając H. Dubowika Pani Dyrektor mówiła o przeogromnej pasji, pracy i zaangażowaniu Pana Dubowika w tworzenie i gromadzenie księgozbioru uczelnianej biblioteki, jego działalności wydawniczej, naukowo-dydaktycznej oraz pełnej poświęceń pracy dla Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, którego był wiceprezesem. Wspomniała również o uroczystości sprzed dwóch lat, kiedy to uhonorowaliśmy dr. Dubowika odsłonięciem tablicy pamiątkowej i nadaniem Sali Zbiorów Specjalnych imienia dr. Henryka Filipowicza-Dubowika.Wzruszającymi wspomnieniami podzieliła się córka Pana Henryka, Hanna Kalinowska, która tymi słowami opowiedziała o ojcu: „[…] Ta biblioteka, to nie była praca, ojciec nigdy nie mówił, że idzie do pracy, ojciec szedł do biblioteki. To była jego pasja, misja, jego miłość, jego całe życie.” Dodała również: „Przychodzi mi do głowy „Pan Tadeusz”, którego tak bardzo kochał - „ostatni który”, to był taki „ostatni bibliotekarz starej daty”, który nie zbliżał się do komputera, który nie miał zaufania do nowych technologii, nigdy nie było mu to potrzebne, wystarczyło pióro i maszyna do pisania…”.


Dyrektor biblioteki, jak i córka Pana Dubowika podziękowały osobom zaangażowanym w zorganizowanie tej wystawy oraz rodzinie, znajomym, przyjaciołom, współpracownikom, członkom Towarzystwa Wilna i Ziemi Wileńskiej za przybycie na wernisaż, który upamiętnia wybitną postać środowiska bibliotekarskiego i osoby głęboko zaangażowanej w kresowe sprawy.Po części oficjalnej, przybyli goście mogli podziwiać zebrane dokumenty i zdjęcia rozmieszone w gablotach.


Wystawa została zorganizowana w Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, znajdującego się na drugim piętrze Biblioteki UKW. Będzie czynna w godzinach otwarcia biblioteki do końca czerwca 2020 r.

Więcej zdjęć - TUTAJ

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza