6 listopada 2020

Wystawa Bogdana Dąbrowskiego "Kapliczki Ponidzia" czynna w Bibliotece UKW - zapraszamy



Zamieszanie wywołane pandemią i lockdownem w połowie marca spowodowało, że umknęła nam relacja z otwarcia wystawy zasłużonego, bydgoskiego fotografa Pana Bogdana Dąbrowskiego. Szybciutko więc naprawiamy nasze niedopatrzenie króciutką relacją, która jednocześnie jest zaproszeniem do zwiedzania tej wystawy, nadal czynnej w naszej bibliotece.

Otwarcie wystawy pt. „Kapliczki Ponidzia” odbyło się 6 marca 2020 roku, a była to już trzecia wystawa Bogdana Dąbrowskiego w murach naszej książnicy. Dwie wcześniejsze to „Bydgoskie podwórka” oraz „Zielone perły”.

Wystawę otworzyła z-ca dyrektora Biblioteki UKW Barbara Maklakiewicz. Wprowadzenia do wernisażu dokonała w zastępstwie za Urszulę Sobkowiak jej siostra, Małgorzata Sobkowiak-Swigon. Teksty wierszy odczytała Julita Kurek.

 


Tym razem Bogdan Dąbrowski zaprasza nas na Ponidzie, w okolice Buska Zdroju i Solca Zdroju, gdzie fotografował kapliczki, świątki, figury świętych. Powstawanie części z nich wiązało się z jednym z zaleceń trwającego wiele lat Soboru Trydenckiego w XVI w., będącym odpowiedzią na szerzącą się reformację: „proboszcze niechaj troszczą się i pamiętają, by we wszystkich wioskach należących do ich parafii, na drogach publicznych, ustawiane były znaki krzyża św., po to by pokazać, że pobożni katolicy nie mają nic z heretykami wspólnego". Nastająca kontrreformacja zaowocowała niezwykłymi dowodami wiary, wśród których są też fotografowane obiekty, szczególnie kamienne kapliczki. Powstawanie ich wiąże się z występującymi na tym terenie bogatymi złożami tzw. kamienia pińczowskiego (eksploatację tego doskonałego rzeźbiarskiego surowca rozpoczęto w okolicach Pińczowa w XVI wieku). Prezentowana wystawa ukazuje je głównie w otoczeniu przyrody, jednocześnie często noszące ślady opieki i szczególnego znaczenia dla dzisiejszych mieszkańców.


Wernisaż umilił okolicznościowy koncert wiolonczelowy Joanny Czerwińskiej.

Tradycyjnie, po części oficjalnej, zaproszono gości do zwiedzania wystawy, indywidualnych rozmów z artystami oraz do poczęstunku.



 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania fotografii wszystkich tych, którzy nadal nie mieli okazji obejrzeć wystawy oraz te osoby, które zachwycone widokami przepięknych terenów, chciałyby jeszcze raz przenieść się w tamte rejony.

Wystawa czynna będzie do odwołania w godzinach pracy biblioteki i w obowiązującym reżimie sanitarnym. Prosimy o dezynfekcję rąk przy wyjściu do biblioteki, zachowanie odległości min. 1,5 m od innych osób oraz używanie maseczek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz