Przez kilka kolejnych tygodni publikować będziemy artykuły napisane przez Katarzynę Dębińską, studentkę dziennikarstwa i komunikacji społecznej UKW. Będą one dotyczyć e-zasobów i baz danych, w których wg studentki, przyszli dziennikarze znajdą ciekawe i godne polecenia materiały.
Zapraszamy do lektury :)
Jak korzystać z Archiwum „Pamięć bydgoszczan”?
„Pamięć bydgoszczan - Archiwum Historii Mówionej” jest to program opracowany przez Bibliotekę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którego zalążkiem był pomysł historyka, pana Marcina Rudowicza, dokumentującego od kilku lat kamerą wspomnienia z okresu II wojny światowej. Projekt otrzymał wsparcie Miasta Bydgoszcz w latach 2011-2015 w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
Głównymi celami tego programu jest rejestrowanie, opracowywanie, udostępnianie i upowszechnianie opowieści bydgoszczan. Dotyczą one m.in.: wyglądu miasta, ważnych wydarzeń historycznych, politycznych i artystycznych, wybitnych osobistości związanych z Bydgoszczą, opisu życia codziennego oraz wielu czynników, które się na owe życie składały.
Na stronę projektu, tak jak w przypadku poprzednich zbiorów można przejść bezpośrednio przez zakładkę „E-zasoby” znajdującą się na stronie Biblioteki UKW.
Pierwszym, co ukazuje się naszym oczom, jest pasek na samej górze oraz wyszukiwarka. Możemy łatwo dowiedzieć się czym jest projekt „Pamięć bydgoszczan”, poznać jego partnerów oraz świadków, którzy dzielili się swoimi historiami poprzez opowieści, zdjęcia czy też dokumenty. W zakładce obok wymienione są natomiast wszystkie kolekcje, jakie archiwum ma w swoich zbiorach. Możemy także skorzystać z wyszukiwarki i sprawdzić, czy interesujące nas zagadnienie zostało już przez kogoś poruszone.
Pozostałe zakładki znajdują się po lewej stronie portalu. Można tam znaleźć trzy najważniejsze kategorie, na których opiera się idea programu – dokumenty, fotografie i relacje.
Dwie pierwsze przedstawione są w formie przejrzystych galerii, gdzie po wejściu w dane zdjęcie możemy poznać jego historię.
Zakładka „relacje” kryje w sobie nagrania świadków, opowiadających o konkretnych wydarzeniach, miejscach czy osobach. Każde nagranie jest opatrzone opisem, datą oraz typem, co z pewnością ułatwia szukanie.
Na stronie archiwum możemy też znaleźć mapę Bydgoszczy, na której zaznaczone są lokalizacje, których dotyczą poszczególne zasoby.
Archiwum „Pamięć bydgoszczan” od marca 2021 roku posiada swój fanpage na Facebooku, a od kwietnia 2021 profil na Instagramie. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta na stronę główną oraz do mediów społecznościowych!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz