Chciałoby się napisać: „w pogodny majowy dzień”, ale pogoda sprawiła uczestnikom spotkania z Panią Ewą Rynka, figla. Na szczęście autorka książki pt. „Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej” rozpieściła nas swoją opowieścią o naszym pięknym mieście w latach międzywojennych. Dzięki Pani Ewie, Bydgoszcz stała się nam bliższa, jeszcze bardziej magiczna i inspirująca, a stare kamienice, kafejki, restauracje, ogródki, kina, otworzyły przed słuchaczami swoje tajemnice, bo przecież wiele z tych miejsc przetrwało do naszych czasów.
Pani Ewa opowiedziała historię Bydgoszczy tętniącej życiem, bogatej w wydarzenia kulturalne, ale także w skandale obyczajowe. Uczestnikom spotkania bardzo spodobał się fragment książki o „niesfornej marynarce”, która stanowiła bardzo ważny element męskiej garderoby. Brak marynarki „na grzbiecie”, jak pisała zbulwersowana czytelniczka „Dziennika Bydgoskiego”, demoralizuje dobrze wychowane młode damy, które zmuszone są zakrywać oczy przechodząc obok tak roznegliżowanego „faceta”. A to afront! Przytoczony anons zainspirował uczestników spotkania do opowiedzenia kilku „pikantnych żartów”, a także przypomnienia historii Poli Negri, która była zazdrosna o figurę bydgoskiej Łuczniczki.
Pani Ewa swoim uśmiechem i zaangażowaniem spowodowała, że wielu słuchaczy kupiło jej książkę, chcąc pogłębić swoją wiedzę na temat Bydgoszczy. Zaprezentowane podczas spotkania fotografie pięknie komponowały się z muzyką lat 20. i 30, która dodatkowo zachęciła słuchaczy do obejrzenia dwóch wystaw prezentowanych w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego: Pamięć Bydgoszczan – Archiwum Historii Mówionej i Retro Spojrzenie na Współczesną Bydgoszcz.
Pozostaje mi przytoczyć tytuł piosenki z tamtych lat: „Chciałabym, a boję się” i zaprosić Państwa na kolejne spotkanie w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jesteśmy raczej mało groźni i potrafimy się ubrać stosownie do okazji!
tekst: Anna Kolińska
foto: Olga Cuske
Spotkanie z Ewą Rynka odbyło się 31 maja 2022 r. w Bibliotece UKW w sali "Pamięć Bydgoszczan", a poprowadziły je nasze koleżanki Paulina Gawrych i Anna Kolińska.
Warto dodać, że w książce Pani Ewy znalazły się również materiały z Pamięć Bydgoszczan - Archiwum Historii Mówionej, portalu tworzonego przez naszą Bibliotekę, który gromadzi wspomnienia i relacje mieszkańców Bydgoszczy oraz osób związanych z miastem. Serdecznie zapraszamy na stronę internetową oraz Fanpage portalu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz