Za nami pierwsze (9 marca 2023r.) spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki. Rozmawialiśmy o powieści Wyspa autorstwa Sigríður Hagalín Björnsdóttir, książce, którą ogłoszono najlepszym debiutem literackim ostatnich lat, a także nominowano do DV Cultural Prize for Literature 2016 i The Icelandic Women’s Literature Prize 2017.
„Świat jaki znamy, przestaje istnieć. Z dnia na dzień Islandia, uznawana za jeden z najlepiej zorganizowanych krajów, traci kontakt z pozostałymi państwami i przeistacza się w krainę chaosu. Mieszkańcy nie wiedzą, co jest źródłem kryzysu, ale mimo to starają się normalnie funkcjonować. Tymczasem nowo powstały rząd manipuluje informacjami, wie bowiem, że wkrótce zabraknie pożywienia. Państwo, a wraz z nim prawo i społeczeństwo zaczynają ulegać korozji”.
Stwierdziliśmy, że jako ludzie jesteśmy zdolni do rzeczy niewyobrażalnie dobrych lub odwrotnie – złych, zwłaszcza w świecie, gdzie nic nie jest jednoznaczne, a to co z pozoru przypomina niewyobrażalne okrucieństwo czasami okazuje się racjonalną decyzją.
Na zakończenie dołączamy fragment recenzji „Wyspy” pióra naszej moderatorki dyskusji – Anny Kolińskiej. Całość dostępna jest TUTAJ!
Wyspa, Sigríður Hagalín Björnsdóttir
I właśnie wtedy zaczął wyłaniać się prawdziwy obraz wyspy, odciętej od świata krainy, która musiała zmierzyć się nie tylko z nową rzeczywistością ekonomiczną i polityczną, ale również z emocjami ludzi bezsilnych, lękami imigrantów, strachem głodnych, chorych i samotnych – wszystkich niewidzialnych dla systemu i tych, „wyrywających” z systemu wszystko dla siebie...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz