21 czerwca 2023

I Akademicka Seniorada Kulturalna - relacja


O tym, jak inspirujące może być życie w okresie „późnej dorosłości”, mogli przekonać się uczestnicy I Akademickiej Seniorady Kulturalnej zorganizowanej przez Bibliotekę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy UKW. Impreza wpisała się w obchody bydgoskiej „Seniorady - tygodnia międzypokoleniowego”, zorganizowanego już po raz drugi w naszym mieście. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr hab. Jacek Woźny oraz Przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów Maria Gałęska.

Uroczyste otwarcie Akademickiej Seniorady Kulturalnej poprzedziły dwa wydarzenia: warsztaty bookfoldingu poprowadzone przez Izabelę Zając w Czytelni Zbiorów Specjalnych oraz spacer po mieście szlakiem Andrzeja Szwalbego. Na wycieczkę zgłosiła się spora grupa Seniorów. Rola przewodnika po urokliwych zakątkach Bydgoszczy przypadła w udziale dr. Sławomirowi Łanieckiemu, przewodniczącemu Rady Naukowo-Programowej Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który wraz z Katarzyną Mrotek z Biblioteki UKW poprowadził także tegoroczną, pierwszą edycję uniwersyteckiej Seniorady. Uczestnicy spaceru wyruszyli z Biblioteki w kierunku zabytkowego budynku Copernikanum, a następnie zwiedzili bydgoską dzielnicę willową (przy ul. Sielanka) i muzyczną. Spotkanie z Maciejem Puto, dyrektorem Filharmonii Pomorskiej, tuż przy pomniku jej twórcy i również wieloletniego dyrektora Andrzeja Szwalbego, było miłym akcentem wycieczki. Podczas spaceru dr Sławomir Łaniecki, który jest także historykiem i regionalistą, dzielił się swoją wiedzą na temat Bydgoszczy, a zwłaszcza mijanych miejsc (Bazylika, Skwer Mikołaja Kopernika, zabytkowy budynek Copernikanum i VI-tego Liceum Ogólnokształcącego, gmach Filharmonii Pomorskiej i in.) oraz wspominał o planowanych w przyszłości inwestycjach (m.in. o budowie nowego kampusu Akademii Muzycznej, rozbudowie Ogrodu Botanicznego). Seniorzy z ciekawością słuchali opowieści o jednej z piękniejszych dzielnic Bydgoszczy oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą.



W Bibliotece tymczasem rozpoczęły się gorące przygotowania do Seniorady. Na pierwszym piętrze pojawiły się stoiska z pracami rękodzielniczymi wykonanymi przez Klub Seniora „Wrzos” z Zielonki i Sekcję Rękodzieła Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uwagę przykuwały serwety, obrusy i chusty wykonane różnymi technikami: haftu wstążeczkowego, płaskiego, a nawet ukraińskiego, mereżki artystycznej, frywolitki oraz szydełkowane. Panie z Koła Seniorów „Wrzos” przygotowały również słodki poczęstunek. Na Seniorów czekała także uniwersytecka ścianka, przy której mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w kapeluszu, chuście, z parasolką, a także z replikami sztucera myśliwskiego z XIX w. i miecza średniowiecznego oraz w hełmie średniowiecznym – kapalinie.



Uroczyste otwarcie I Akademickiej Seniorady Kulturalnej odbyło się o godz. 12 w auli Biblioteki. Gości przywitał JM Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr hab. Jacek Woźny. Po nim prowadzący Senioradę podziękowali sponsorom, ale przede wszystkim przyjaciołom KUTW i seniorów: posłowi Janowi Szopińskiemu, senatorowi Andrzejowi Kobiakowi oraz Prezesowi JW. Constructions w Bydgoszczy Waldemarowi Kapczyńskiemu.



Na uroczystość przybyły trzy zespoły muzyczne. Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni Ludowej „Pakościanie” z Pakości pod kierownictwem muzycznym Janusza Kmiecia, absolwenta Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Zespół aktywnie działa od 1978 r., ma więc spore osiągnięcia i bogaty dorobek artystyczny. Uwagę przykuwały kujawskie stroje ludowe, w których wystąpili artyści, a także repertuar, ściśle związany z kulturą ludową regionu. Po „Pakościanach” wystąpił zespół muzyczny prężnie działającego już 15 lat Koła Seniorów „Wrzos” z Zielonki.



Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie Konkurs Literackiego pt. „Radość Życia Seniora”. W skład komisji przyznającej nagrody znaleźli się: dr hab. Robert Mielhorski, prof. uczelnii dr hab. Piotr Siemaszko, prof. uczelni z Wydziału Literaturoznawstwa oraz prof. dr hab. Małgorzata Święcicka z Wydziału Językoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Przyznano trzy pierwsze nagrody. Otrzymały je: Mirosława Kiesiecka za wiersz „Rzeka życia”, Anna Gabor za wiersz „Trzeci wiek Człowieka, czyli tajemnica Feniksa” oraz Gizela Czyż i jej „Listopadowe rozmyślania emerytki”. Pozostali uczestnicy konkursu: Gustawa Anna Sowa, Ryszard Mirowski, Danuta Wyrwas, Julita Joachimowska, Elżbieta Ruta, Joanna Głuchowicz, otrzymali wyróżnienia, gdyż – jak stwierdził prof. Piotr Siemaszko - każdy utwór posiadał istotną wartość literacką.



Wykład pt. „Promocja własnego zdrowia w okresie późnej dorosłości”, wygłoszony przez prof. dr. hab. Romana Ossowskiego z Wydziału Psychologii UKW, poświęcony był wyzwaniom, z którymi człowiek mierzy się w okresie „późnej dorosłości”. Późna dorosłość, a nie starość, jak określił ostatni etap życia człowieka prelegent, to czas, kiedy nadal należy pracować nad dobrymi relacjami z bliskimi ludźmi, bo są one kluczowe w budowaniu własnego dobrostanu. Równowaga, ład, harmonia, stawianie sobie celów i realizowanie marzeń, zbilansowana dieta i aktywność na miarę możliwości, a nade wszystko kontakt z przyrodą i uśmiech – to najważniejsze wartości czasu „późnej dorosłości”. Myślą przewodnią wygłoszonego wykładu były słowa Tadeusza Kotarbińskiego: „Młodym jest ten, kto wieczorem czuje się tak samo jak rano”.


Po wykładzie wystąpił Zespół Wokalny „A-nutki”. Skupia on słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UKW, a prowadzi go dyrygentka Milena Pilkiewicz. 


Po wysłuchaniu znanych utworów z repertuaru m.in. Maryli Rodowicz czy Katarzyny Sobczyk, rozstrzygnięto konkurs na „Najciekawsze Stoisko Rękodzieła”. W komisji przyznającej nagrody znalazła się dr Ewa Raczyńska-Mąkowska z Katedry Wzornictwa Politechniki Bydgoskiej, dr Iwona Jastrzębska-Puzowska z Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej, dr Aldona Chlewicka-Mączyńska Dyrektor Biblioteki UKW oraz Anna Dąbka-Dreżewska z Biblioteki UKW. Pierwsze miejsce zdobyła Sekcja Rękodzieła Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, drugie Klub Seniorów „Wrzos” z Zielonki.



Niezwykłe okazały się także prace malarskie Seniorów przesłane na Konkurs Plastyczny pt. „Przyroda Kujaw i Pomorza okiem Seniora”. Oceniała je czteroosobowa komisja, w której znaleźli się: dr Barbara Gawęcka z Wydziału Historycznego UKW, Jacek Jarętowski artysta malarz, Marek Geruzel artysta malarz i rysownik oraz Sławomir Spasiuk z Biblioteki UKW. Pierwsze miejsce zajęła praca Anny Cieślickiej pt. „Leśne uroczysko na pomorzu”, drugie miejsce praca pt. „Jesienna impresja” Bożeny Jedyńskiej, a trzecie kolaż Mirosławy Kiesieckiej pt. „Wśród pól i łąk kwitnących”. Przyznano także trzy wyróżnienia. Otrzymały je: Elżbieta Rogowska, Regina Biskupska i Alicja Jarosiewicz.


Ostatnim wydarzeniem I Akademickiej Seniorady Kulturalnej był wykład dr hab. Moniki Nawrot-Borowskiej, prof. uczelni z Wydziału Pedagogiki pt. „Do wód, kurortów i na letniska, czyli jak wypoczywali nasi pradziadkowie”. Opowieść na temat sposobu spędzania wolnego czasu przez naszych przodków okazała się niezwykle interesująca i barwna. Słuchacze dowiedzieli się, jak przygotowywano się do wyjazdu na wakacje, co należało ze sobą zabrać, jak się ubrać, jakie formy zachowania były akceptowalne na plaży, w górach i w kurorcie, a za co można było dostać mandat od „komisji obyczajowej”. Treść wystąpienia pięknie zgrała się z klimatem zbliżających się wakacji.


I Akademicka Seniorada Kulturalna spotkała się z dużym zainteresowaniem osób w okresie „późnej dorosłości”. Okazało się, że wielu z nich spędza czas aktywnie i twórczo, chętnie spotyka się w szerszym gronie znajomych, podróżuje oraz angażuje w działalność kulturalną, naukową i społeczną. Chętnie też dzieli się swoim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami, a nawet talentami artystycznymi w wielu dziedzinach sztuki. Tak duży odzew i zainteresowanie imprezą ze strony Seniorów jest także sygnałem dla organizatorów, że warto podejmować tego typu działania w przyszłości. Do zobaczenia więc na II Akademickiej Senioradzie Kulturalnej w 2024 r.!


Więcej zdjęć i relacji poniżej: 

4 komentarze:

  1. Bardzo udana impreza 🙂👍

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy i jest nam bardzo miło to słyszeć :) zapraszamy więc bardzo serdecznie za rok na II Akademicką Senioradę Kulturalną :D

      Usuń
  2. Było wspaniale, cudowne występy zespołów, rodzinna atmosfera i świetni prowadzący 💐🌹

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serdecznie dziękujemy :D było nam bardzo miło wspaniałych Seniorów gościć w Bibliotece UKW :) zapraszamy za rok na II Akademicką Senioradę Kulturalną :)

      Usuń