13 września 2023

31. Europejskie Dni Dziedzictwa w Bibliotece UKW - relacja


Grą miejską, warsztatami kaligrafii i prelekcjami zainaugurowaliśmy 9 września 2023 r. 31. Europejskie Dni Dziedzictwa, którym w Polsce w tym roku patronuje hasło „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Od dwóch lat włączamy się w te obchody nadając im również własny temat, który w tym roku brzmiał: „Zachowane w piśmie, zachowane w pamięci… o żywym dziedzictwie w Bibliotece UKW”. Żywe dziedzictwo to m.in. słowo mówione i słowo pisane, dlatego korzystając z zasobów prowadzonego przez Bibliotekę portalu „Pamięć Bydgoszczan i Regionu. Archiwum Historii Mówionej”, stworzyliśmy grę miejską „Bydgoski spacer pełen wspomnień”. Uczestnicy mieli do wyboru trzy trasy i każda z nich prowadziła szlakiem bydgoskich ulic i gmachów. Do zadań grających należało wskazanym na karcie obiektom zrobić zdjęcie oraz odpowiedzieć na pytania, które ich dotyczyły. Rozwiązań należało szukać w nagraniach świadków historii umieszczonych na wspomnianym portalu, do których prowadziły kody QR. Na wszystkich uczestników, którzy szczęśliwie dotarli do celu, jakim była Biblioteka UKW, czekał poczęstunek oraz ręcznie wypisany certyfikat ukończenia gry miejskiej. Twórczyniami gier są Joanna Kosmeja oraz Olga Cuske.


Żywą i piękną tradycją od wieków jest również pismo, a pięknego pisma stylem minuskuły karolińskiej uczyła na warsztatach nasza koleżanka Justyna Kubiak. Zanim jednak zanurzyliśmy stalówki w kałamarzach wysłuchaliśmy opowieści, okraszonej piękną prezentacją, o zawodzie skryby i o intrygującej historii pisma.



Bardzo ciekawą prelekcję, której towarzyszyła prezentacja, poprowadził dr hab. Marek Romaniuk (historyk, archiwista, wybitny badacz i znawca Bydgoszczy, honorowy posiadacz Bydgoskiego Autografu), a przedmiotem tych rozważań był rozwój przestrzenny Bydgoszczy do 1939 roku. Nasz prelegent skupił uwagę na określeniu kilku zasadniczych etapach rozwoju terytorium miejskiego rozpoczętego jeszcze w okresie przedlokacyjnym, a potwierdzonym w lokacji, czyli nadaniu praw miejskich. Następujące zmiany prześledził aż do 1939 roku, uwzględniając drobne korekty wprowadzone już po 1945 r. Prelekcji towarzyszyły rozłożone plany, które można było obejrzeć i po kolei prześledzić, w jaki sposób rozbudowywało się nasze miasto.




Na koniec znowu wróciliśmy do naszego flagowego projektu „Pamięci Bydgoszczan i Regionu”, organizując spotkanie podsumowujące ponad dziesięcioletnią działalność portalu. Joanna Kosmeja, która prowadzi prace nad projektem od samego początku, zaprosiła głównych bohaterów tej inicjatywy, czyli osoby, których wspomnienia i wszelkiego rodzaju materialne pamiątki budują to archiwum. Przybyło wielu gości oraz sympatyków tej inicjatywy i wspólnie mogliśmy posłuchać m.in. w jakich projektach miejskich, publikacjach książkowych, artykułach, czy wystawach organizowanych nie tylko w Bydgoszczy, ale i w kraju były wykorzystywane zamieszczone w archiwum materiały. Zaproszeni goście otrzymali podziękowania za bezcenny wkład w tworzenie Archiwum Historii Mówionej. Spotkaniu towarzyszyła wystawa posterowa prezentująca pamiątki i fotografie zarchiwizowane na portalu.






Więcej zdjęć TUTAJ.

Wydarzeniem towarzyszącym bibliotecznym obchodom EDD była współorganizowana ze Stowarzyszeniem Miłośników Sicienka wycieczka autokarowa dla seniorów po północnych krańcach Pałuk. O tej pasjonującej wycieczce, która odbyła się 8 września br. można poczytać również na naszym blogu TUTAJ.


Bardzo dziękujemy za udział w naszych wydarzeniach i do zobaczenia za rok!





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz