Ognisto-pomarańczowe nasturcje malowane na jedwabiu, bladoróżowe malwy, wesoła, niebieska łódka na piaszczystym brzegu morza, dostojna limba nad tatrzańskim stawem, dęby złocone ostatnimi promieniami zachodzącego słońca, portrety dzieci, smukłe sylwetki kobiet (lasu, gór i łąk)… Martwa natura, pejzaż, portret. Akwarela, pastel, olej, ikona. Wielość tematów i technik malarskich. Tak pokrótce prezentuje się najnowsza ekspozycja malarstwa w bibliotecznej Galerii. Autorkami prac są członkinie Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej w Bydgoszczy. Wszystkie panie – „Połączone pasją”, oczywiście malowania. Stąd też wziął się tytuł wystawy, a okazją do jej zorganizowania stały się obchody 10-lecia istnienia Stowarzyszenia. Wśród artystek, które zaprezentowały swoje prace znalazły się: Katarzyna Adamczak, Zdzisława Andrys-Arcimowicz, Katarzyna Baszak, Małgorzata van Brenk, Jolanta Cielecka, Danuta Ćwiklińska, Zofia Dahms, Alicja Drzewiecka, Joanna Fidler, Joanna Forbot, Izabela Fórmaniak, Monika Górska-Makarewicz, Elżbieta Kadulska-Anioł, Anna Kraszkiewicz, Grażyna Kryspin, Halina Matyka, Ewa Miłek.
Wernisaż odbył się 12 marca 2025 r. w godzinach popołudniowych, w Galerii na pierwszym piętrze Biblioteki UKW. Artystki i licznie zgromadzonych gości przywitała wicedyrektor ds. promocji i marketingu mgr Katarzyna Mrotek. Po prezentacji wszystkich bohaterek spotkania głos zabrała prezes Stowarzyszenia, Zdzisława Andrys-Arcimowicz, która opowiedziała, jak to się wszystko zaczęło. Otóż w 2005 r. powstała w Bydgoszczy Policealna Szkoła Sztuk Plastycznych. W jej ofercie dydaktycznej znalazły się zajęcia z dziedziny kultury i sztuki, a także plenery malarskie i warsztaty dla dzieci i dorosłych, doskonalące umiejętności techniczne młodych (choć nie tylko…) artystów. W marcu 2015 r., z inicjatywy nauczycieli i absolwentów Policealnej Szkoły Sztuk Pięknych w Bydgoszczy, powstało Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej. Niestety, z powodu wybuchu pandemii w 2022 r., szkoła zawiesiła swoją działalność. Stowarzyszenie szczęśliwie istnieje dalej, a wszystkie panie, które są z nim związane lubią twórczo spędzać czas razem. Zaprezentowane na wystawie obrazy są tego dowodem.
Na wernisaż przybyło wielu gości, wśród których znalazły się osoby wybitnie zasłużone dla działalności Stowarzyszenia. Pani Prezes szczególnie ciepło przywitała byłych nauczycieli Policealnej Szkoły Sztuk Plastycznych m. in. Agnieszkę Kowalik, która organizowała warsztaty z technik malarskich, zanim jeszcze powstała Szkoła. Miłym akcentem była obecność malarza, który w bibliotece kilkakrotnie prezentował swój dorobek - Adama Papke. Wspiera on wiedzą i merytoryczną pomocą członkinie Stowarzyszenia.
Okazuje się, że wszystkie panie malarki łączy nie tylko wspólna pasja, lecz także radość z możliwości spędzania razem czasu. Być może dlatego tak chętnie uczestniczą w licznych warsztatach artystycznych i plenerach malarskich. Te ostatnie odbywały się m. in. w Wiktorowie, Charzykowach, Kazimierzu czy okolicach Brodnicy.
W czasie spotkania głos zabrała założycielka i była dyrektor Policealnej Szkoły Sztuk Plastycznych – Jolanta Czerwińska-Smagieł Ona także krótko wspomniała o działalności Szkoły i Stowarzyszenia. Zwróciła uwagę, że wśród zaproszonych gości znajduje się Hanna Matysek, która zainspirowana wspólnym malowaniem, skończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Stowarzyszeniu, na ręce Pani Prezes, wręczono gratulacje z dotychczasowej działalności oraz życzenia dalszych sukcesów.
Zaprezentowane prace będzie można podziwiać do 12 kwietnia 2025 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz