22 listopada 2013

Spadek po Wandzie Poznańskiej trafił do Biblioteki UKW


W środę, 20 listopada 2013 roku, do Biblioteki UKW przywieziono dary ofiarowane w testamencie przez Wandę Poznańską, żonę Karola Poznańskiego. Jest to już druga część darowizny przekazanej Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy. Pierwsza transza spadku dotarła po 2004 roku również do Bydgoszczy.
Tegoroczne dary przypłynęły aż z Kanady staraniem konsulatu w Montrealu, ale przede wszystkim niemałą zasługę w ich sprowadzeniu miała córka państwa Poznańskich - Magdalena. Pani Wanda przekazała całe swoje zbiory, nie tylko obrazy,  ale też porcelanę, meble oraz wiele innych, licznych eksponatów. Ofiarowane przedmioty pozostają na razie bez opisów, albowiem przez najbliższe miesiące pracownicy muzeum i historycy sztuki podejmą pracę nad rozpoznaniem wszystkich obiektów. Bogaty zasób zawiera między innymi: akwaforty typów ludzkich, grafiki oparte na rycinach J.P. Norblina; obraz Olgi Boznańskiej - przyjaciółki Wandy Poznańskiej; akwafortę Teofila Kwiatkowskiego; karykaturę Piłsudskiego z dedykacją dla Karola Poznańskiego; miniaturę z portretem Tadeusza Kościuszki; XVIII-wieczną grafikę Daniela Chodowieckiego; Michała Płońskiego oraz akwaforty i rysunki scen rodzajowych, typów ludzkich i karykatury; pastelę suchą Maurycego Gottlieba; obraz Teodora Axentowicza; akwarelę Juliana Fałata; Leopolda Gottlieba portret Karola Poznańskiego, szkic z dedykacją; Feliksa Topolskiego rysunki angielskiej gwardii królewskiej; Tadeusza Terlikowskiego obraz kanału weneckiego. Prócz obrazów i grafik wśród ofiarowanych rzeczy znalazły się liczne eksponaty takie jak: papierośnica z kości słoniowej, zabytkowe meble; porcelana; misa z paterą, którą Wanda Poznańska otrzymała od marynarzy statku "Hel", którego też była matką chrzestną. 

porcelana

porcelana stylu Empire

rysunki Feliksa Topolskiego


portret Tadeusza Kościuszki

papierośnica Karola Poznańskiego

zabytkowy mebel z mosiężnymi zakończeniami

Zbiór Wandy i Karola Poznańskich będzie można podziwiać w połowie przyszłego roku w Bibliotece UKW. Wystawa będzie połączona z obchodami 15-lecia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy.

1 komentarz:

  1. Peculiar article, exactly what I wanted to find.

    OdpowiedzUsuń