21 marca 2014

Relacja ze spotkania zorganizowanego przez Centrum Komunikacji Klinicznej



14 marca br. odbyło się u nas spotkanie zorganizowane przez Centrum Komunikacji Klinicznej wraz z Teaching Committee of European Association for Communication in Healthcare.
Centrum Komunikacji Klinicznej funkcjonuje jako dydaktyczno-badawcza jednostka międzyuczelniana Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jego podstawowy zakres działania obejmuje prowadzenie działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej w zakresie komunikacji klinicznej, w szczególności nauczanie komunikacji klinicznej, prowadzenie badań w obszarze opieki zdrowotnej, budowę i rozwijanie programów nauczania komunikacji klinicznej dla studentów kierunków uprawniających do świadczenia pracy w zakładach opieki zdrowotnej oraz udział w tworzeniu narzędzi do stosowania przez wszystkich nauczycieli komunikacji klinicznej w opiece zdrowotnej w Europie.

Otwarcia dokonał Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek. 


Spotkanie poprowadzili reprezentanci TEACH:
- dr Jonathan Silverman (University of Cambridge; dziekan Wydziału Klinicznego, prezes European Association for Communication in Healthcare),
- prof. Paul Kinnersley (Cardiff University; raz w tygodniu praktykuje jako lekarz rodzinny, uczy komunikacji i prowadzi badania naukowe, European Association for Communication in Healthcare),
- dr Cadja Bachmann (University Medical Center Hamburg-Eppendorf; lekarka obecnie niepraktykująca, na co dzień zajmuje się programem obejmującym symulowane zajęcia z pacjentem, wiceprezes of Teaching Committee of EACH).





W ramach organizacji EACH funkcjonują podkomitety eksperckie ds. nauki, badań, narzędzi oraz projektów. Zaproszeni goście należą do  Teaching Committee of EACH – podkomitetu ds. nauki komunikowania się. Ich zadaniem jest gromadzenie wszelkich materiałów do nauczania komunikacji i podnoszenie swoich kwalifikacji w tym zakresie (materiały są dostępne na stronie internetowej EACH). W składzie komisji TEACH jest 20 reprezentantów z poszczególnych krajów w tym 2 z Polski. Głównym celem i wizją działań jest to, aby TEACH stał się  centrum, do którego można się zwrócić w razie potrzeby dokształcenia się w obszarze komunikacji klinicznej. Zdecydowano też, że program będzie kierowany do poszczególnych państw, tak aby nie tworzyć centralnego ośrodka, ale budować sieci rozwijające się w danych krajach. Organizacja koncentruje się wokół zwiększenia efektywności pracowników służby zdrowia oraz poprawieniem opieki nad pacjentami w zakresie komunikacji.

Spotkanie miało na celu określenie potrzeb uczestników, aby można było opracować i realizować konkretny program. Sondowanie  oczekiwań odbywało się za pomocą różnorodnych aktywności w postaci zadań komunikacyjnych, do których byli angażowani uczestnicy podzieleni na grupy wg obszarów swoich działań zawodowych: lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, farmaceuci, fizjoterapeuci. Głównymi postulatami zgłoszonymi do przepracowania były:
- czas pracy z pacjentem,
- problem z komunikowaniem trudnych rzeczy pacjentowi, zwłaszcza dzieciom,
- rola psychologa w szpitalu,
- wprowadzenie na studiach medycznych odrębnego przedmiotu – komunikacji,
- wykształcenie umiejętności praktycznych w zakresie komunikacji wśród psychologów,
- uznanie komunikacji klinicznej za równorzędną z innymi procedurami medycznymi.





Skupiono się też na istocie nauczania komunikacji klinicznej poprzez oglądanie nagrań video z problematycznymi konsultacjami medycznymi. Analizowano potem czy błędy w przeprowadzonych konsultacjach wynikały z przyjęcia złej postawy wobec pacjenta czy też z barku umiejętności zawodowych.





Konkluzją spotkania i dyskusji, która wywiązała się po zadaniach uczestników było to, że trzeba pracować nad wszystkimi umiejętnościami, które w jakimkolwiek stopniu zwiększą prawdopodobieństwo pomyślnej i skutecznej konsultacji. Dla lekarzy jest ona bowiem ważna w równym stopniu co umiejętność diagnozy i powinna być nauczana jako odrębny przedmiot podczas studiów.




14 marca spotkanie odbyło się w Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. 

FOTORELACJA

2 komentarze: