26 maja 2014

Wizyta studyjna przedstawicieli Komitetu Zarządzającego Projektem Educ-Europe COPIL.


W dniach 26-28 maja br. Zakład Pedagogiki Opiekuńczej z Profilaktyką Społeczną podejmować będzie gości zagranicznych będących przedstawicielami Komitetu Zarządzającego Projektem Educ-Europe COPIL w składzie: Eric Quedreux i Giacomo Baldin reprezentujący Fundację AUTEUIL z Francji, Karin Laude reprezentująca INFA z Francji, Guido Margodt reprezentująca Karel de Grote Hogeschool z Belgii oraz François Gillet reprezentujący Haute Ecole de Bruxelles z Belgii . Celem wizyty studyjnej ww. Gości w naszej Uczelni jest m.in. omówienie warunków dalszej współpracy i uczestnictwa ZPO, jako partnera w kolejnym Programie Educ –Europe zatytułowanym "Développement du pouvoir d’agir des éducateurs et des bénéficiaires dans les domaines de la jeunesse en danger et de l'exclusion sociale", którego formularz aplikacyjny został złożony w dniu 6 maja br. do postępowania konkursowego w ramach Programu Erasmus +. Program realizowany ma być w terminie: wrzesień 2014 do lipiec 2016. Wizyta ma na celu również zapoznanie się z modułem pracy indywidualnej i grupowej na rzecz jednostki zagrożonej. W ramach pobytu Gości zaplanowano również wizytę w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 1 w Bydgoszczy.
Warto dodać, że pracownicy Zakładu Pedagogiki Opiekuńczej z Profilaktyką Społeczną mieli już okazję współpracować dwukrotnie z członkami Komitetu Zarządzającego Programem Educ –Europe COPIL. Po raz pierwszy, w okresie od 01.10.2006 - 30.09.2008, jako partnerzy w Projekcie pilotażowym: Europejskie Kształcenie Wychowawców oraz po raz drugi w terminie od 01.10.2008 do 30.09.2010 również jako partnerzy w Projekcie. Obydwa projekty realizowane były w ramach Programu Leonardo da Vinci, którego koordynatorem była Fundacja d’Auteuil w Paryżu. Partnerami w obu projektach były szkoły wyższe kształcące wychowawców do pracy z młodzieżą zagrożoną oraz fundacje prowadzące placówki opiekuńcze. 
Celem projektu pilotażowego było opracowanie treści modułu kształcenia łączącego w sobie długoterminowy (3-6-miesięczny) staż za granicą w placówce opiekuńczo-wychowawczej dla młodzieży zagrożonej prowadzonej i/lub rekomendowanej przez partnerów pracujących w projekcie połączony ze studiowaniem przez Internet.
Celem projektu było stworzenie ram prawnych i organizacyjnych dla odbywania stażu w placówkach opiekuńczych w krajach uczestniczących w projekcie. Przygotowano przewodnik dla stażystów i opiekunów praktyk oraz wytyczne do globalnej oceny stażu połączonego z realizacją modułu teoretycznego. Dzięki tej współpracy studenci studiujący Pedagogikę o specjalności: Opieka i wychowanie z profilaktyką społeczną (studia I stopnia) lub Opiekuńczą (studia II stopnia) znający w wystarczającym stopniu język francuski lub hiszpański mogli odbywać staże zagraniczne w Belgii, Francji, Hiszpanii i Rumunii. Możliwość tę udostępniono również studentom Resocjalizacji.
W ramach drugiego projektu zorganizowano liczne spotkania, których celem było doskonalenie wymiany stażystów oraz rozwijanie zawartości strony internetowej stworzonej w ramach poprzedniego projektu. Odbywały się także wizyty studyjne w placówkach opiekuńczych wytypowanych przez partnerów do przyjmowania stażystów oraz spotkania opiekunów stażu z placówek opiekuńczych oraz z ramienia uczelni partnerskiej. Koordynatorem obu projektów z ramienia UKW była prof. Maria Deptuła, Kierownik Zakładu Pedagogiki Opiekuńczej z Profilaktyką Społeczną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz