4 listopada 2013

Polska Akademia Dzieci


Ostatniego dnia października, po raz pierwszy w naszej Bibliotece odbyła się popularna od jakiegoś czasu tzw. Polska Akademia Dzieci. Pojawiło się na niej kilkadziesiąt małych studentów z różnych szkół podstawowych w Bydgoszczy. 
Wykład prowadził p. mgr Mikołaj Sobociński z Katedry Filologii Angielskiej UKW wraz ze swoim 8-letnim synem Maksymilianem.
Zajęcia polegały na tym, że to dziecko (przy pomocy dorosłego) było głównym prowadzącym i to od niego zależało czego będą dotyczyć i jak będą przebiegać.
Jak na prawdziwą inaugurację roku akademickiego przystało, nowi studenci otrzymali indeksy.


Tematem pierwszego spotkania były Gry na podwórku i w szkole. Dzieci wypowiadały się na temat gier: czym jest sama gra, że może być ona tylko zabawą a innym razem także nauką – zdobywaniem wiedzy. 

Grając w gry zespołowe z rówieśnikami, rodzicami czy dziadkami dzieci uczą się np. cierpliwości czy też pracy w grupie. Rozmawiano na temat gier tradycyjnych – planszowych i komputerowych. Małym studentom zadawano rozmaite pytania dotyczące gier. Jednym z pytań było : Jak będziesz dorosły, to w co będziesz grał? Oczywiście wśród zabawnych odpowiedzi uczniów było m.in. „Jak będzie jeszcze Chińczyk, to będę grał w Chińczyka” :) 


Główną atrakcją dla dzieci były gry komputerowe, które prezentował Maksio np. : Botanicula ucząca ekologii, Braid – uczy logiki, poprawnego myślenia, nawiązuje do okresów malarskich, Cywilizacja – nauka strategii, budowanie miast, Kerbal – program lotów kosmicznych, budowanie rakiet, popularne Simsy czy też Solar – gra o budowaniu gwiazd i planet. Była też mowa o złych grach, które „robią wodę z mózgu” dzieciom. Gry, które wprowadzają zamęt w głowie młodego człowieka np., że mamy 3 życia, że możemy strzelać do wszystkich, kraść, kłamać czy też uciekać przed policją. Takie gry niczego dobrego nie wnoszą w życie dzieci. Na zakończenie p. Sobociński zadał dzieciom zadanie domowe, podziękował wszystkim za udział i zachęcił do uczestnictwa w następnym cyklu wykładów. Kolejny spotkanie odbędzie się 22 listopada br.


Zajęcia będą się odbywały raz w miesiącu w sali konferencyjnej Biblioteki UKW. Każdy młody żak otrzyma na spotkaniu pieczątkę do indeksu a na koniec roku dyplom ukończenia Polskiej Akademii Dzieci. Wszelkie informacje na temat PAD można znaleźć na Facebooku, natomiast na zajęcia można zapisać się pod adresem pad.bydgoszcz@gmail.com

FOTORELACJA

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza