6 grudnia 2013

Relacja z Dnia Kultury Żydowskiej

Wśród wielu konferencji i spotkań odbywających się w Bibliotece, 25 listopada br. został również zrealizowany projekt w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego – Dzień Kultury Żydowskiej. Partnerami tego przedsięwzięcia była Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej w Toruniu, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW, Instytut Pamięci Narodowej oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego.
Jako pierwsza głos zabrała dr Rivka Halperin z Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej w Toruniu. Przedstawiła historię Jerozolimy, stolicy Izraela, na przestrzeni dziejów. Był to swego rodzaju wstęp do podjęcia trudnego a zarazem ciekawego tematu, jakim była Zagłada Żydów.



„Ostateczne Rozwiązanie” – krótki rys poglądowy zaprezentował p. Michał Wawrzyński. Mówił o otwarciu pierwszych obozów koncentracyjnych w 1933 r., o bojkotowaniu handlu żydowskiego, o usunięciu ich ze służby publicznej czy też o zamknięciu szkół wyższych dla Żydów. Przedstawił także plakaty z propagandą antyżydowską. Obrazowały one Żydów m.in. jako zarazki i pasożyty. Podjął także temat samych gett utworzonych w okupowanej Europie.


W przerwie można było obejrzeć ciekawą wystawę oryginalnych dokumentów żydowskich, również tych bydgoskich. Na szczególną uwagę zasłużyły pieniądze – nowy izraelski shekel, jarmułka czy też tałes - chusta nakładana przez Żydów na głowę bądź ramiona podczas modlitwy.



Po krótkiej przerwie p. Grzegorz Kacprzak z IPN opowiedział o odważnych czynach Polaków, którzy ratowali Żydów podczas wojny. Kilka istotnych słów powiedział także o Yad Vashem – Instytucie w Izraelu poświęconym żydowskim ofiarom Shoah. W Yad Vashem posadzone są drzewa upamiętniające Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy ratowali Żydów, niejednokrotnie ryzykując własne życie.
Uczniowie Zespołu Szkół także przedstawili sylwetki wielu bohaterów m.in.
Janusza Korczaka, polsko – żydowskiego pedagoga i lekarza, który wraz ze swoimi podopiecznymi zginął w obozie w Treblince.


Jako ostatni prelekcję wygłosił dr Tomasz Kawski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Wygłosił bardzo ciekawy wykład na temat Żydów mieszkających w Bydgoszczy.


Spotkanie w ramach Dnia Kultury Żydowskiej było nie tylko upamiętnieniem i popularyzacją tamtejszej kultury ale także uświadomieniem współczesnej młodzieży jak okrutne było to ludobójstwo.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz