6 grudnia 2013

Voucher badawczy - relacja.


 


Z inicjatywy Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Prof. dr hab. Sławomira Kaczmarka oraz Biura Upowszechniania Nauki, dnia 2.12.2013 r., w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego dobyło się spotkanie informacyjne dotyczące Voucherów Badawczych. Spotkanie dedykowane pracownikom naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego miało na celu przedstawienie informacji dotyczących zasad wspierania współpracy środowiska naukowego i biznesu w ramach ww. projektu.


W pierwszej części swojej prezentacji pan Michał Majcherek wyjaśnił, iż głównym celem projektu jest pobudzenie współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi uczelni. Idea Vouchera badawczego jest zaczerpnięta z krajów europejskich. Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 5: Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw Działania 5.4 Wzmocnienie regionalnego potencjału badań i rozwoju technologii Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko­Pomorskiego na lata 2007­-2013. Przytoczył też definicję Vouchera badawczego ­ (ang. talon, bon) to forma bezzwrotnego dofinansowania, uprawniająca Wnioskodawcę (przedsiębiorcę) do wykupienia u Wykonawcy Usługi/Usług o określonej wartości, stanowiącej Przedsięwzięcie Badawcze niezbędne do realizacji Przedsięwzięcia Innowacyjnego. Przewidziane są następujące formy wsparcia: ­ Voucher badawczy indywidualny przeznaczony na zainicjowanie współpracy z jednostką naukową, ­ Voucher badawczy indywidualny przeznaczony na kontynuację współpracy z jednostką naukową, ­ Voucher badawczy kooperacyjny. 





Program dedykowany jest małym przedsiębiorstwo z regionu, a realizacja przedsięwzięcia musi dotyczyć wprowadzenia innowacji produktowej lub procesowej ­ czyli wprowadzeniu nowego, udoskonalonego produktu lub nowego, udoskonalonego procesu, oznacza to, że z projektu wyłączone są innowacje dotyczące marketingu. Wykonawcą w tym projekcie jest zawsze jednostka naukowa uczelni (w rozumieniu Ustawy o finansowaniu nauki) a wnioskodawcą dane przedsiębiorstwo.
W drugiej części wystąpiła pani Agata Pluskota (kierownik Biura Upowszechniania Nauki), która omówiła od strony praktycznej sposób zgłaszania się jednostki naukowej do projektu oraz jej rozliczenie i raportowanie .




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz