14 maja 2014 r. o godz. 18.00 w Bibliotece UKW przy ul. Szymanowskiego 3 (hol 2 piętro) odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Henryk Sienkiewicz i wpływ Jego twórczości na postawy młodzieży w czasie II wojny światowej”
Wystawa będzie czynna w godz. otwarcia Biblioteki do 20 maja 2014 r.
Wystawa jest próbą przypominania o Henryku Sienkiewiczu – człowieku, pisarzu, społeczniku i patriocie, który poprzez swą twórczość krzepił serca kolejnych pokoleń Polaków w czasach niewoli, podczas pierwszej i drugiej wojny światowej a także po niej. Okazją ku temu są zbliżające się rocznice: 170 urodzin i 100 rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza, a także 130 rocznica ukończenia Potopu i 120 Quo vadis, książek, które na trwałe wpisały się w kulturę polską. Muzeum Narodowe w Kielcach, którego oddziałem jest Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, rozpoczęło starania, aby rok 2016 został oficjalnie ogłoszony Rokiem Sienkiewiczowskim.
Pomysłodawcą wystawy jest Główna Biblioteka Lekarska w Warszawie. Będzie ona prezentowana w wielu miejscach Polski, przypominając sylwetkę pisarza, a także wpływ, jaki jego książki miały na społeczeństwo i postawy patriotyczne Polaków. Nasz naród przez ponad wiek pozbawiony był materialnych fundamentów niepodległego rozwoju. Przetrwał tylko dzięki wewnętrznej sile i swym wychowawcom, wśród których był również Henryk Sienkiewicz. W czasach po upadku powstania styczniowego, trudnych dróg w przededniu i po odzyskaniu niepodległości, świat bohaterów Sienkiewicza, ich wartości, wyciskał głęboki ślad na duszy pokoleń, wzywał do czynu, piętnował zdradę, egoizm i prywatę. Wydawało się, że krzepiąca rola Trylogii skończyła się w 1918 roku, ale niestety już po dwudziestu latach stała się ponownie aktualna. Podczas II wojny światowej Potop znów budził nadzieję lepszego jutra, zachęcał do ruchu oporu, do walki o wolną Polskę. Powieści Sienkiewicza uczyły patriotyzmu i poświęcenia dla ojczyzny Prezentowana wystawa jest również hołdem złożonym bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy przyjęli pseudonimy konspiracyjne od bohaterów sienkiewiczowskich powieści, przypomina sylwetki tych, dla których kraj ojczysty był ideą, dla której warto oddać życie.
Wystawa swą premierę miała w Gmachu Sejmu 6 listopada 2013 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz