29 stycznia 2015

Relacja z Global Game Jam 2015 w Bibliotece UKW



Global Game Jam 2015 w tym roku odbył się w dniach 23-25 stycznia. W tegorocznej edycji wzięło udział 25 tysięcy uczestników, którzy spotkali się w 78 krajach, w 518 miejscach na całym świecie i stworzyło aż 5 tysięcy gier!

Inicjatorami i organizatorami bydgoskiej edycji byli wykładowcy Gamedec.UKW dr Michał Mochocki i mgr Mikołaj Sobociński, a także ich studenci: Anna Kwapiszewska i Marcin Szypura, którzy wraz z innymi studentami pomagali i dbali o prawidłowy przebieg pierwszej edycji GGJ w Bydgoszczy. To nasza Biblioteka UKW stała się miejscem 48 godzinnych zmagań graczy.


Dla tych którzy nie mogli przybyć i dla tych, którzy byli ciekawi przebiegu tego wydarzenia, transmitowano je na żywo poprzez specjalnie przygotowany stream:
http://www.twitch.tv/globalgamejamukw oraz na stronie facebooka https://www.facebook.com/globalgamejamukw.
Aby wiernie opisać to co działo się podczas bydgoskiego, trzydniowego maratonu GGJ, oddajmy głos tym, którzy byli na miejscu w Bibliotece UKW: 
 "What do we do now? [Co teraz zrobimy?] Tak właśnie brzmiał temat GGJ 2015.
W Bydgoszczy chyba został przewidziany już w październiku 2014 roku, bowiem właśnie wtedy z ust dra Michała Mochockiego i mgra Mikołaja Sobocińskiego padła odpowiedź na to pytanie: zorganizujemy Global Game Jam w Bydgoszczy! Jak powiedzieli, tak też uczynili, angażując w całe przedsięwzięcie studentów I roku kierunku Humanistyka drugiej generacji, na czele ze specjalizacją Gamedec – badanie i projektowanie gier. Rola głównych organizatorów spoczęła w rękach Anny Kwapiszewskiej i Marcina Szypury. Bydgoska edycja odbyła się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Takie wydarzenie w Bydgoszczy miało miejsce po raz pierwszy i wszystko wskazuje na to, że nie ostatni. W imprezie wzięło udział 25 osób, co przełożyło się na 6 zespołów biorących udział w konkursie oraz 1 tworzony przez wykładowcę Gamedec.UKW, który jako jedyny zdecydował się na zrobienie gry planszowej.


Bydgoska Edycja GGJ rozpoczęła się dokładnie 23 stycznia o godzinie 16:00 wykładem inauguracyjnym dra Pawła Schreibera – wykładowcy UKW oraz autora bloga jawnesny.pl, który opowiadał o początkach projektowania gier – interactive fiction. Następnie inicjatorzy wydarzenia podziękowali Pani Dyrektor Biblioteki UKW Aldonie Chlewickiej, Pani Kanclerz Renacie Malak oraz pracownikom Biblioteki za przychylność w kwestiach organizacyjnych. Mogliśmy całkiem najdosłowniej zamieszkać w Bibliotece na całe 48 h, ignorując godziny otwarcia/zamknięcia, spać w pomieszczeniu sypialnianym lub też w kącie pracowni komputerowej obok jammującego zespołu.



Oficjalne otwarcie Global Game Jam miało miejsce o godzinie 17:00. Tradycyjnie rozpoczęło się ono prezentacją materiałów wprowadzających w idee tego wydarzenia, w których gościnnie wystąpili twórcy gier: Mitu Khandaker-Kokoris, Amora Bettany, Pedro Medeiros oraz Reiner Knizia. Mogłoby się wydawać, że nie ma większej motywacji i inspiracji od słów płynących do jammersów od samych twórców gier. Nic bardziej mylnego. Prawdziwą inspiracją, wprawiającą zarazem uczestników Jama w chwilową konsternację okazał się właśnie temat. Niemniej jednak odpowiedź przyszła niemal tak samo szybko, jak organizatorom wydarzenia trzy miesiące wcześniej. Po kilku godzinach od momentu ogłoszenia tematu każda drużyna była w stanie opowiedzieć o koncepcji swojej gry i pokazać jej pierwsze zarysy.





Wyjątkowym punktem całego wydarzenia byli równie wyjątkowi goście. W sobotę o godzinie 12:00 próg Biblioteki przekroczyli członkowie Centrum Gier Planszowych „Pionek” działającego przy Szkole Podstawowej w Białych Błotach, którzy wzięli udział w Mini Game Jamie zorganizowanym specjalnie dla nich. Mini Jam został poprzedzony wycieczką po wszystkich ekipach biorących udział w globalnej edycji. Entuzjazm dzieci nie miał końca. Wyraz temu dali przekładając go na tworzenie własnych gier z pomocą studentów I roku – Pauliny Michałowskiej i Jakuba Dranickiego. Jednak, tak naprawdę, ich pomoc wcale nie była potrzebna. Okazało się, że tworzenie gier dla członków „Pionka” to nie pierwszyzna. Co więcej, na swoim koncie mają już kilka nagród za samodzielnie wykonane gry planszowe. Mało tego – młody twórca miał okazję omówić swój prototyp z fachowym recenzentem – jurorem GGJ, Łukaszem Juszczakiem z bloga Przystanek Planszówka.




Po ich pożegnaniu i podziękowaniu za wspólnie spędzony czas atmosfera entuzjazmu nieco opadła. Wśród uczestników GGJ musiał być on podtrzymywany coraz większa ilością kofeiny, bowiem od rozpoczęcia jammowania minęły prawie 24 godziny. Zmęczenie dawało się we znaki, kilka zespołów poniosło straty w ludziach, ale żaden zespół nie zrezygnował.


Niedziela była dniem ostatnich szlifów, poprawek, testów i prezentacji przed jury. Już o 9:00 zjawili się pierwsi jurorzy, by móc zapoznać się z efektami intensywnej pracy jammersów. Przewodniczącym jury był wspomniany wyżej dr Paweł Schreiber, a pozostałymi członkami Wojciech Dziuk (Vivid Games), Krzysztof Maliński (Huuuge Games), Rafał Bełka (RemiVision), Piotr Pieńkowski (Dom Mediowy Sukces, dawniej red. nacz. „Świata Gier Komputerowych”) oraz Łukasz Juszczak i Krzysztof Niziałek (Przystanek Planszówka).


O 17:00 nastąpiło oficjalne zakończenie Global Game Jam 2015. Przyszedł czas na podsumowanie i ogłoszenie wyników. Jednak zanim to nastąpiło, każda drużyna zaprezentowała swoją grę, powstałą podczas intensywnego, bezsennego, pracowitego i kreatywnego weekendu. Przez 3 dni stworzonych zostało 6 gier cyfrowych oraz 1 gra planszowa. Oto one:

Abandoned – gra horror. Opowiada o opuszczonej stacji badawczej i samotnym bohaterze. Twórcy zapewniają nieprzewidywalne i mrożące krew w żyłach przygody. Autorzy: studenci II roku Gamedec.UKW oraz student programu Erasmus: Adrianna Solińska, Wojciech Babiński, Damian Kierstan, Mateusz Zych, Adam Gackowski, Claudio Corral.

Link: http://globalgamejam.org/2015/games/abandoned

Krasnonauci - zarządzaj swoimi krasnoludami na Marsie, broń swoją bazę przed wrogami chcącymi ukraść Twoje piwo. Uzbieraj tyle chmielu ile masz ochotę, przygotuj się na bitwę. Autorzy: Filip Kucharski, Mateusz Czechowski, Karol Czechowski

Link: http://globalgamejam.org/2015/games/krasnonauci

Redemptor – gra o łowcy duchów, który wskutek nagłej śmierci sam staje się ściganym duchem. Autorzy: Izabela Dankowska, Alicja Mochocka, Oskar Kołosowski, Adam Pruncal, Adrian Kustosz

Link: http://globalgamejam.org/2015/games/redemptor

S.P.A.C.E. mini + expansion FRONTIER – celem gry jest umieszczenie satelit i stacji kosmicznych na orbicie. Dokonać tego można dzięki zarabianiu i inwestowaniu punktów Know-How (KH), które to zdobywamy poprzez wysyłanie statków powietrznych z różnego rodzaju aparaturą pomiarową. Im wyżej tym lepiej, zdobywamy wtedy więcej KH. Dodatek „Granica” pozwala graczom na dolecenie do Księżyca, Wenus, Merkurego oraz Słońca! Autor: Mikołaj Sobociński

Link: http://globalgamejam.org/2015/games/space-mini-expansion-frontier

Slavic – gra o ucieczce z pogańskiej wioski. Główny bohater (poganin) musi uciec z atakowanej wioski, ponieważ chrześcijanie próbują nawracać Słowian na nową religię, używając ognia i topora. Autorzy: Beata Krzywdzińska, Maciej Sikorski, Maciej Sola, Tomek Tyloch

Link: http://globalgamejam.org/2015/games/slavic

The last knife standing – Lokalny multiplayer umożliwiający grę dla maksymalnie 4 graczy. Jedno pomieszczenie, jeden nóż… Autorzy: Michał Pietraszko, Paweł Trojański

Link: http://globalgamejam.org/2015/games/last-knife-standing

Well… f*ck! – Zły władca traci swojego zaprzysiężonego wroga wskutek dziwacznego wypadku. Teraz poszukuje zastępczego bohatera, aby w końcu stoczyć z nim kulminacyjny pojedynek. Autorzy: Izabela Mazur, Katarzyna Wiszniewska, Paweł Skorupka, Bartosz Wittner

Link: http://globalgamejam.org/2015/games/well-fck








Werdyktem jury pierwsze miejsce zdobyła gra The last knife standing, która wzbudziła wielki entuzjazm całej widowni. 






Drugie miejsce zajął Redemptor, a pozostałe gry zostały wyróżnione za walory wizualne, warstwę fabularną, mnogość elementów, czy też szlachetny trunek – piwo. Gra planszowa pt. „S.P.A.C.E. mini + expansion „FRONTIER” nie brała udziału w konkursie, ponieważ została przygotowana przez jednego z organizatorów – mgra Mikołaja Sobocińskiego.






Global Game Jam 2015 przeszedł już do historii. Teraz czas na podsumowania, wnioski i świętowanie, ponieważ bydgoską edycję z pewnością można zaliczyć do udanych. Jedno jest pewne, do jej powodzenia w dużej mierze przyczynili się sponsorzy, których pomoc okazała się nieoceniona. Do ich grona należą: Agencja Fotograficzna SnapShot, RemiVision, Huuuge Games, Vivid Games, Centrum Gier Planszowych Pegaz, bydgoszcz.com, a także partner wydarzenia – Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego." [http://gamedec.ukw.edu.pl/now-relacja-z-global-game-jam-2015/]

GALERIA ZDJEĆ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz