17 kwietnia 2015

Relacja z Bydgoskiego Dyktanda Języka Rosyjskiego 201514 kwietnia 2015 roku w Bibliotece UKW odbyło się Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2015. Była to już trzecia edycja konkursu. Organizatorem wydarzenia był Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UKW oraz Bałtycki Uniwersytet Federalny im. I. Kanta z Kaliningradu.

Patronat honorowy objął Prezydent miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, który w przesłanym liście przytoczył słowa Jana Ignacego Baudouin de Courtenay, że: „człowiek ma nie tylko prawo, ale i obowiązek doskonalenia swoich narzędzi społecznych. Jedno z tych narzędzi, które w toku rozwoju człowieka i cywilizacji podzieliło ludzkość na wiele odrębnych rodzin jest dziś zarazem jednym z największych osiągnięć człowieka myślącego. Język […] pozwalający na dzielenie się myślami i emocjami, podstawowy sposób komunikacji, jest dziś tyleż samo bezcenny, ile niedoceniany. […] Wierzę, że spotkanie uczniów szkół średnich ze studentami, nauczycieli różnych ośrodków nauki, a także przedstawicieli kultury rosyjskiej i polskiej, przynieść może wiele dobra i kształtować pozytywne standardy międzynarodowych relacji.” 

Dyktando odbyło się na dwóch poziomach. Pierwszy z nich skierowany był do uczniów szkół średnich i studentów, którzy opanowali język na poziomie podstawowym, drugi zaś z zaawansowaną znajomością języka rosyjskiego. 


O godzinie 10.00 nastąpiło uroczyste otwarcie z udziałem Kierownika Zakładu Lingwistyki Stosowanej prof. Dr hab. Haliny Bartwickiej oraz gości z Uniwersytetu w Kaliningradzie: Zastępcy dyrektora Instytutu Nauk Humanistycznych doc. Tatiany Cwigun, pracowników naukowych doc. Olgi Wiertinskiej i doc. Andżeliki Ostapienko.
Tegoroczna edycja stała się okazją do upamiętnienia rosyjskiego poety, publicysty i prozaika, Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Borisa Pasternaka. To potrójna okazja do wspomnień wielkiego pisarza, ponieważ w tym roku przypada 125. rocznica urodzin artysty, 55. rocznica śmierci i 60 lat, kiedy wyszedł pełen tekst powieści „Doktor Żywago”.
Po krótkim przedstawieniu postaci wybitnego rosyjskiego pisarza, rozpoczęto dyktando, które było fragmentem jednego z najsłynniejszych dzieł Pasternaka „Doktor Żywago”.
Dla uczestników z podstawowym poziomem zaawansowania konkurs rozpoczął się o 10:30, natomiast o godzinie 12:30 swój zaawansowany stopień znajomości języka rosyjskiego mogli sprawdzić studenci starszych roczników.
Listę tegorocznych laureatów:

I poziom - podstawowa znajomość języka rosyjskiego

Szkoły średnie:
I miejsce- Tomasz Wojciechowski, II LO w Inowrocławiu (n-el prowadzący- mgr Aleksandra Marcinkowska)
II miejsce- Daria Mikołajewska, III LO w Inowrocławiu (n-el prowadzący mgr Izabela Majewska)
III miejsce- Joanna Kaczmarek- Technikum Handlowe ZS Strzelno (n-el prowadzący mgr Krystyna Rucińska)

Studenci :
I miejsce Aneta Makowska- I rok FR
II miejsce Marta Lazarek- I rok FR
III miejsce Marietta Nowak- I rok LSAR (Lingwistyka stosowana język angielski z językiem rosyjskim)

II poziom - zaawansowana znajomość języka rosyjskiego:

I miejsce Aleksandra Kowalczyk- III rok LSAR
II miejsce Langer- III rok FR
III miejsce Emilia Rzekanowska - II rok FR MU

Serdecznie gratulujemy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz