9 czerwca 2015

Relacja z otwarcia wystawy Pauliny Kaczor-Paczkowskiej




22 maja o godz. 19:00 odbyła się wystawa zatytułowana: „Przenikanie w tańcu, muzyce i rzeźbie” absolwentki wydziału  Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu - Pauliny Kaczor-Paczkowskiej. Na wystawę złożyło się 11 rzeźb, 4 witraże i 6 szklanych obrazów.



Prace artystki są wykonywane z tradycyjnych materiałów rzeźbiarskich, takich jak glina, kamień, drewno czy żywice syntetyczne. Jednak to szkło skradło serce Pauliny Kaczor-Paczkowskiej. Ten nieorganiczny materiał stanu stałego, oprócz powszechnego użytku może również stać się znakomitym materiałem rzeźbiarskim, a następnie prawdziwym dziełem sztuki. Prace stworzone ze szkła ukazują istnienie przestrzeni zarówno tej realnej jak i iluzyjnej, przez co widz może osiągnąć rzecz z natury niemożliwą – wejrzeć w głąb rzeźby. Aby to osiągnąć artystka musiała zamienić się w hutnika szkła i poznać ten materiał od technologicznej strony.


Paulina Kaczor - Paczkowska powiedziała: "Materiałem łączącym te prace jest szkło, to ono stało się głównym bohaterem tej wystawy. Pomimo, iż pozornie nie posiada obszaru plastyczności, jest bardzo plastyczne i można mu nadać różne kształty. W moich pracach podejmuję dialog z tym, co kryje w sobie szkło, a co od tysiącleci fascynuje w nim człowieka. Odgrywa ono dla mnie ważną rolę, ponieważ oscyluje miedzy wieloma przeciwstawnymi stanami: szkło jako nieelastyczne, nieustępliwe, dzielące, kruche, delikatne i przezroczyste, ale też niebezpieczne, ostre i kaleczące"  – tłumaczy artystka. 


Wernisaż ubarwił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie” oraz koncert muzyki polskiej w wykonaniu Katarzyny Nowak-Stańczyk oraz Marcina Naruszewicza. Zespół Pieśni i Tańca powstał w 1980 roku i obecnie liczy ok 120 osób w wieku od 5 do 23 lat. Grupa jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Koncertuje często na terenie miasta, kraju jak i poza jego granicami.



Sprawcami wydarzenia są studenci Zarządzania Instytucjami Kultury. "Chcieliśmy zmierzyć się z organizacją od praktycznej strony. Sztuka wyższa często postrzegana jest w społeczeństwie jako elitarna, przez co trudna w odbiorze, nudna, niedostępna i droga. Mamy nadzieję, że ten wernisaż zachęci do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych zwłaszcza młodzież szkół średnich i studentów bydgoskich uczelni i zmieni ich nastawienie do tego typu eventów" – mówi, Kasia współtwórczyni wernisażu.

(fragment posta pochodzi z artykułu Anny Stankiewicz: "Szkło jako forma abstrakcyjna"; http://hejtu.pl/wiadomosci/kultura-i-rozrywka/item/1288-szklo-jako-forma-abstrakcyjna) 

Paulina Kaczor-Paczkowska ur. 198О w Grudziądzu. W latach 1999-2005 studiowała rzeźbę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas pobytu artystycznego w USA (20ОЗ/2ОО4) studiowała rzeźbę w kamieniu w Kennesaw State University pod kierunkiem Patrici Quilichini. Dyplom otrzymała w 2005 na UMK w Toruniu za pracę pt. „Strefa przezroczystej przestrzeni" wykonane pod kierunkiem prof. Andrzeja Borcza. W latach 2006-2011 odbyła studia doktoranckie na UMK. W 2013 roku uzyskała tytuł doktora. Prace wykonuje z tradycyjnych materiałów rzeźbiarskich: glina, kamień, drewno, żywice syntetyczne. Najbardziej jednak fascynuje ją szkło i ono jest obecnie w centrum jej artystycznych dociekań. Jest autorkę wystaw indywidualnych oraz uczestniczkę wystaw zbiorowych. Od 2005 należy do Związku Polskich Artystów.


Zapraszamy do zwiedzania wystawy, która czynna będzie do 27 sierpnia w godzinach pracy Biblioteki UKW.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz