15 czerwca 2016

Otwarcie wystawy „Ostatni emisariusz Tadeusz Chciuk – Celt 1916 -2001” - relacja



9 czerwca 2016 r. w Bibliotece UKW zainaugurowano obchody V Bydgoskich Dni Kresowych otwarciem wystawy „Ostatni emisariusz Tadeusz Chciuk – Celt 1916 -2001”. Wystawa została przygotowana przez panią Karolinę Sikorę - kustosza Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie i będzie można ją oglądać do 23 czerwca br. w godzinach pracy Biblioteki.
Otwarcia wystawy dokonał Zdzisław Cisowski - Prezes Stowarzyszenia Pomocy Charytatywnej "WSCHÓD", który na początku wyraził ogromną wdzięczność za całoroczną działalność Biblioteki na rzecz Polaków żyjących na Kresach Wschodnich oraz za włączenie się w organizację obchodów V BDK. Z tej właśnie okazji wręczył imienne podziękowania osobom zaangażowanym w obchody. W dalszej części wystąpienia, w kilku słowach opowiedział o okolicznościach powołania do życia Bydgoskich Dni Kresowych. Przybliżył również postać, której ta wystawa została poświęcona.









Warto podkreślić, że Nasza Biblioteka bierze aktywny udział w obchodach V BDK dzięki inicjatywie pracowników Sekcji Melioracji z Działu Gromadzenia Biblioteki UKW, a w szczególności dużemu zaangażowaniu naszej koleżanki Agnieszki Strzeleckiej, która nawiązała kontakt z Panią Bożeną Pająk z Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu. Pani Bożena Pająk jest nauczycielem i metodykiem powołanym do nauczania języka i kultury polskiej na terenie Ukrainy przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Dzięki tej znajomości nasza Biblioteka ożywiła współpracę z Centrum Nauczania, dla którego przygotowaliśmy 123 egzemplarze książek, głównie z zakresu historii, historii literatury oraz beletrystyki. W wysyłce książek do Drohobycza pomógł Pan Andrzej Selbka z Zarządu Okręgu Bydgoskiego Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Pan Zdzisław Cisowski - Prezes Stowarzyszenia Pomocy Charytatywnej "WSCHÓD" oraz Pan Wiesław Modrzyński - sympatyk Kresów. 







Dla osób zainteresowanych tematyką Kresów Wschodnich i Polaków żyjących na tych terenach, podajemy kilka adresów stron internetowych.





Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz