21 czerwca 2017

"Fantastyczna uczta literacka" już za nami - relacja



13 czerwca w ramach cyklu „Wrota wyobraźni: akademickie spotkania z literaturą”, odbył się wieczór „Fantastyczna uczta literacka”, którego gośćmi byli: Jacek Rodek, Michał Cetnarowski i Jakub Nowak. Nasi goście to znakomici autorzy i redaktorzy związani z polska fantastyką, m.in. czasopismem „Nowa Fantastyka” oraz ważnymi dla miłośników tego gatunku wydawnictwami „Mag” i „Powergraph”. 

Spotkanie rozpoczęła i przywitała wszystkich zebranych dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka-Mączyńska. Prowadzącym spotkanie był niezmiennie Adam Wierzbanowski.

W dyskusji wzięli udział: dr Marta Kładź-Kocot - współtwórczyni Centrum Kultury Fantastycznej, funkcjonujące przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, dr Mirosław Gołuński z Katedry Literatury Powszechnej i Komparatystyki UKW oraz dr Marcin Kowalczyk, pisarz, wykładowca Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. 



Fragmenty powieści czytała Karolina Kasprzak.


Wiele uwagi poświęcono kultowej, pełnej rozmachu, a zarazem niszowej serii „Uczta wyobraźni” wydawnictwa Mag, wymyślonej przez Jacka Rodka i Andrzeja Miszkurkę. Do serii dobierana jest tzw. fantastyka wysokich lotów, wybitnych twórców science fiction, fantasy czy weird fiction. Rozmówcy pytali o historie jej powstania, od jakiej książki się zaczęło, o najbardziej zapamiętaną i kultową powieść serii oraz o klucz doboru jej autorów.  




Twórca serii, Jacek Rodek, tłumaczył dlaczego w tytule nie ma słowa „fantastyka” – był to celowy zabieg mający na celu poszerzenie kręgu odbiorców, ale czy się udało? Twierdzi, że nie do końca, ponieważ na półkach i tak ustawiane są one pod działem z fantastyką. 


Michał Cetnarowski spuentował dyskusję o serii słowami: „Nie trzeba czytać wszystkiego, żeby pokochać tą samą miłością każdy z tytułów, trudno nie doceniać tego rozmachu całej serii i wysokiego poziomu, który każda z tych książek trzyma na własnych warunkach.”


Podejmowano również inne wątki dotyczące m.in. twardej fantastyki, apokalipsy, alternatywnych stanów, o sposobie dobierania pisarza fantastyki, o języku, sposobie opowiadania, wielopoziomowości i wieloaspektowości. 

zdjęcia: Olga Cuske

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz