30 października 2017

Zapraszamy na otwarcie wystawy Jacka Solińskiego "Dzień jak tchnienie wiatru"

W imieniu Komitetu Organizacyjnego XXXVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy i Dyrektor Biblioteki UKW serdecznie zapraszamy 8 listopada br. o godz. 18.00 na otwarcie retrospektywnej wystawy grafik i obrazów Jacka Solińskiego pt. "Dzień jak tchnienie wiatru". Wprowadzenie do wystawy wygłosi Piotr Siemaszko.


Wystawa będzie czynna w godzinach pracy biblioteki do 6 stycznia 2018 r.

Jacek Soliński ur. w 1957 w Bydgoszczy. Zajmuje się grafiką warsztatową (głównie linorytem), malarstwem, fotografią, publicystyką artystyczną oraz działalnością wydawniczą. Od 1979 prowadzi, wspólnie z Janem Kają, Galerię Autorską. Członek ZPAP. Autor kilkudziesięciu wystaw oraz kilkunastu cykli grafik, cyklu malarskiego - 366 aniołów i kilkunastu publikacji poświęconych swojej twórczości.

(...)U Solińskiego jest wyrazistość, prostota płaskiej „tapety” graficznej i zarazem rozbudowana fantazyjnie wielka przestrzeń. To co bliskie obok tego co odległe. Dominuje człowiek w przestrzeni, w krajobrazie lub w kreskach. Znajduje się on w jakimś ruchu czy geście. Zastanawia się. Jest wrażliwy na wszystko dookoła. Rysuje coś jak geodeta, sierpem ścina, podwiązuje nogawkę przed wymarszem, zawiązuje sznurowadło, niesie latarnię, pisze na piasku, jest nagi i w płaszczu mnicha, zamknięty w kręgu, w elipsie kuli, z pustą ręką i z laską w ręku jak pasterz, który puka i chce otworzyć drzwi, inny świat, ukryty, niewidzialny, ten ostateczny.

Za pomocą mnogości kresek, krech, haczyków, kwadracików, trójkącików, kropek, kropelek deszczu lub łez Soliński próbuje z trudem i cierpliwie tworzyć wizję artystyczną człowieka w jakiejś sieci, uwikłanego, odczuwającego ograniczenia i granice. Myślącego w kokonie zdarzeń i powtarzanych linii. Trudną sytuację egzystencjalną chce uspokoić i uporządkować starannością wykonanych grafik. I to mu się udaje. Namysł artysty przesuwa się od szczegółu nogi, ręki, płaszcza, przedmiotu do oglądu całości i kontemplacji. Ku wyzwoleniu podąża i ku światłu.

ks. Franciszek Kamecki, 2010
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza