22 stycznia 2018

Niezwykłe spotkanie z Maria Birkenmajer-Hodgart, córką prof. Aleksandra Birkenmajera w Bibliotece UKW.18 stycznia w pracowni „Pamięć bydgoszczan i regionu” odbyło się spotkanie z Marią Birkenmajer-Hodgart, córką prof. Aleksandra Birkenmajera. Gość przybył do Biblioteki UKW na specjalne zaproszenie prof. dr. hab. Ryszarda Nowickiego z Zakładu Historii Sztuki i Kultury UKW. Pan profesor poprowadził spotkanie oraz przedstawił krótki rys biograficzny prof. Aleksandra Birkenmajera. 


Dzięki temu spotkaniu mieliśmy niecodzienną okazje do wysłuchania wspomnień najmłodszej córki Aleksandra Birkenmajera Marii, która odkryła przed nami kilka ciekawych, nieznanych dotąd nikomu historii z życia wielkiego naukowca. Jedną z ciekawostek było zaprezentowanie oryginalnego, pożółkłego, czterostronicowego manuskryptu Birkenmajera z 1946 roku, napisanego podczas pobytu na rekonwalescencji w górach w Kuźnicy. Był to zarys pod własny życiorys, nazwany przez autora „Lata przeżyte”. 


Pani Maria przekazała do zbiorów Biblioteki UKW kilka cennych książek oraz nadbitek z czasopism autorstwa swojego ojca. 

Spotkaniu towarzyszyła wystawa publikacji Aleksandra Birkenmajera ze zbiorów Biblioteki UKW oraz kilka fotografii, przedstawiających przede wszystkim profesora podczas pracy, a podarowanych właśnie przez jego najmłodszą córkę Marię.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza