7 marca 2018

KRAGUJEVAC 2017 - zapraszamy na otwarcie wystawy XIX Międzynarodowego Salonu Karykatury AntywojennejBiblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Miasto Bydgoszcz serdecznie zapraszają na otwarcie pokonkursowej wystawy XIX Międzynarodowego Salonu Karykatury Antywojennej "Kragujevac 2017”, która odbędzie się 14 marca br. o godz. 12.00 w Galerii Biblioteki UKW ( I piętro).     

Pierwszy konkurs został zorganizowany w 1981 r. i miał upamiętniać tragiczne wydarzenie z 21 października 1941 r., kiedy to niemieccy faszyści zabili tysiące mieszkańców Kragujevca i okolic. Inspiracja autorów wywodzi się z uniwersalnej idei potępienia wojny, destrukcji oraz przemocy. Konkursy odbywają się w systemie dwuletnim. Międzynarodowe Wystawy Karykatury cieszą się ogromnym uznaniem wśród artystów oraz w organizacjach pokojowych. Ekspozycje wędrują od miasta do miasta, po całym świecie. Salon Karykatury gościł już w Bydgoszczy kilkakrotnie, ostatnio w 2014 i 2016 r. w Galerii Miejskiej BWA. 

Na XIX konkurs napłynęło 986 prac autorstwa 414 artystów z 61 krajów. Międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Julian Pena, wybitny rumuński artysta, zdecydowało o przyznaniu Grand Prix Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju pani Izabeli Kowalskiej-Wieczorek z Polski. Jedną z głównych nagród funduje tradycyjnie Prezydent Miasta Bydgoszczy.


Wystawę zrealizowano przy współpracy miast partnerskich: Bydgoszczy i Kragujewca. Ekspozycje przygotowano dzięki pomocy Galerii Miejskiej BWA.

Wystawa będzie czynna do 14 kwietnia 2018 r. w godzinach pracy Biblioteki UKW.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza