6 czerwca 2018

Zapraszamy do udziału w Festiwalu Kultury Węgierskiej 2018


W najbliższy piątek (8 czerwca) zostanie odsłonięta tablica informacyjna przy rzeźbie „Flisak hr. Czakiego”, która jest początkiem szlaku symboli węgierskich w Bydgoszczy. To kolejna okazja dla mieszkańców do odkrycia, jak wiele wspólnego ma Bydgoszcz i Węgry.

Uroczyste odsłonięcie przy rzeźbie flisaka na ul. Mostowej - Nadbrzeże im. Prezydenta Gabriela Narutowicza przewidziano na godzinę 18. Wśród zaproszonych gości nie zabraknie m.in. dra Jánosa Tischler’a – węgierskiego historyka oraz Marka Pietrzaka, honorowego Konsula Węgier w Bydgoszczy.

Bydgoski Festiwal Kultury Węgierskiej rozpocznie się w Bibliotece Głównej UKW przy ul. Szymanowskiego 3 (I piętro) w piątek o godzinie 10, wystawą prac „Śladami Węgier w Bydgoszczy”. Podczas Festiwalu zaplanowane są „trójkolorowe” atrakcje i animacje dla dzieci i młodzieży. Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Wokół symboli węgierskich” to doskonała okazja do ukazania nowopowstałego szlaku węgierskiego, który warto zwiedzić.

Śródmieście jak i okolica oprócz rzeźby flisaka posiada także tablicę znajdującą się na ul. Gdańskiej upamiętniającą 60-lecie Rewolucji Węgierskiej, czy dęby w Ogrodzie Botanicznym UKW, jako symbol przyjaźni polsko-węgierskiej. Dodatkowo w Bydgoszczy odnajdziemy obiekty nazwane na cześć wybitnych postaci węgierskiego pochodzenia, jak Rondo Józefa Szügyi Trajtlera, czy Skwer Franciszka Floriana Czakiego. To wszystko jest ujęte na nagrodzonych fotografiach konkursowych, których finał zostanie ogłoszony o godzinie 12. Szczegółowy program na załączonym plakacie.

Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym TVP Bydgoszcz i Radia PiK oraz współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz.
[źródło:https://www.bydgoszcz.com/wiadomosci/2332,bydgoski-festiwal-kultury-wegierskiej-odsloniecie-]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz