9 października 2018

Wystawa "Udział mieszkańców Bydgoszczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919" otwarta w Bibliotece UKW.


W minioną środę, tj. 3 października 2018 r. w Bibliotece UKW, odbyło się otwarcie wystawy „Udział mieszkańców Bydgoszczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919”. Wystawa powstała na podstawie zdjęć i wspomnień nadesłanych w wyniku konkursu ”Powstanie Wielkopolskie w mojej rodzinie” w 2004 r. ogłoszonego przez Gazetę Pomorską i Kujawsko-Pomorski Oddział Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.  Wystawę opracowało „Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Koło Bydgoszcz”.Gości przywitała z-ca dyrektora Biblioteki UKW Barbara Maklakiewicz.


Uroczystego otwarcia dokonał Grzegorz Hetzig – wiceprezes bydgoskiego koła. Jednocześnie otwarcie wystawy zainaugurowało uroczystości setnej rocznicy powstańczego zrywu w Bydgoszczy.


Powstanie Wielkopolskie nie dotarło do Bydgoszczy, front zatrzymał się na linii Kanału Górnej Noteci, od Ślesina przez Łochowo, Murowaniec i Zamość koło Rynarzewa do Łabiszyna. Mieszkańcy Bydgoszczy na miarę swoich możliwości wspierali powstanie – gromadzili broń, którą dostarczali powstańcom, pomagali jeńcom i rannym, przeprowadzali ochotników przez linię demarkacyjną do wojsk powstańczych. Były plany rozpoczęcia działań zbrojnych, jednak ich zaniechano ze względu na silny garnizon wojsk niemieckich w mieście. Dopiero w styczniu 1920 r. nastąpiło formalne przekazanie władzy w polskie ręce wraz z wkroczeniem Wojsk Wielkopolskich.

Kilka słów o zebranych materiałach i wspomnieniach nadesłanych do gazety powiedziała Hanna Sowińska, dziennikarka Gazety Pomorskiej.Wernisaż uświetnił okolicznościowy koncert utworów I. J. Paderewskiego w wykonaniu Karola Marcinkowskiego.Po części oficjalnej był czas na rozmowę i oglądanie wystawy.  Wystawa będzie prezentowana w Bibliotece UKW (II piętro) do 15 listopada.

WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza