20 grudnia 2018

Jerzy Riegel - jubileusz 56 lat pracy twórczej


10 grudnia zapisał się w historii naszej Biblioteki bardzo szczególnym i wyjątkowym wydarzeniem. Tego wieczora gościliśmy niezwykłego jubilata, artystę i fotografa - Jerzego Riegla. Rok 2018 jest jubileuszem 56 lat pracy twórczej tego bydgoskiego oraz uznanego w polskiej i zagranicznej fotografii artysty. Z tej okazji otworzyliśmy kolejną wystawę Jerzego Riegla pt. „Kameralnie”, która prezentuje przekrój Jego prac z lat 1963-1996. Drugim ważnym wydarzeniem była prezentacja książki Wiesława Wierzbickiego pt. "Jerzy Riegel. Wystawy indywidualne fotografii 1969-2018".


Uroczystość otworzyła z-ca dyrektora Barbara Maklakiewicz, natomiast całe spotkanie poprowadził inicjator spotkania Pan Wiesław Wierzbicki.

Prowadzący przywitał honorowego gościa m.in. takimi słowami: „ocalił od zapomnienia architekturę Bydgoszczy, Polski… dzięki swojej sztuce jest legendą i mistrzem polskiej fotografii, jest najlepszym z najlepszych…”


 

Wiesław Wierzbicki opracował i wydał publikację dotyczącą wystaw indywidualnych Jerzego Riegla, bo jak tłumaczy „[...] powodem jej napisania jest ponadczasowa osobowość i sztuka Jerzego Riegla, która zawładnęła całym moim sercem”.


 
 

Jerzy Riegel jest zasłużonym członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, dlatego też na spotkaniu nie mogło zabraknąć prezesa ZPAF Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Marka Czarneckiego.
„Jerzy jest jednym z najznamienitszych, […] który życie poświęcił wspaniałej technice, gdzie fotografując na średnim i na wielkim formacie, postanowił robić to, co dzisiaj jest łatwo zrobić za pomocą technik cyfrowych. Postanowił ten świat zmieniać, wybierając techniki tonorozdzielcze, izohelię, solaryzację i pokazywać, że ten świat wcale nie jest taki piękny […]” - tymi słowami Marek Czarnecki opisał twórczość artysty.

 

O artyście i jego dokonaniach, o prezentowanej wystawie, a także o wydanej niedawno publikacji Wiesława Wierzbickiego poświęconej Jerzemu Rieglowi, opowiedziała zebranym historyk sztuki Hanna Strychalska.

 

Zaprezentowano też fragmenty kilku tekstów, które towarzyszyły wystawom indywidualnym podczas całej drogi twórczej Jerzego Riegla. Były to słowa m.in. Pawła Pierścińskiego oraz Łukasza Płotkowskiego a także fragment wywiadu, którego Jerzy Riegiel udzielił Hannie Strychalskiej, a który pochodzi z książki „Technika, alchemia i sztuka: o fotografii Jerzego Riegla”, wydanej przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Lektorką wszystkich tekstów była Roma Warmus, znakomita aktorka i pieśniarka.

 

 

O kilka słów o artyście i do artysty poproszono również bliskie osoby Jerzego Riegla oraz przyjaciół, m.in. Katarzynę Borkowską-Kiss - właścicielkę kawiarni Fanaberia i pomysłodawczynię pierwszej w Polsce galerii autorskiej Jerzego Riegla, Jacka Solińskiego - współtwórcę i współprowadzącego wraz z Janem Kają Galerię Autorską, Wojciecha Woźniaka – którego Jerzy Riegel wprowadził do Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Katarzynę Gębarowską - autorkę wystawy plakatów artysty.
Wydarzenie uświetnił występ Piotra Trelli, czołowego tenora bydgoskiej opery minionych lat, który wykonał dwa utwory przy akompaniamencie fortepianowym Bogdana Ciesielskiego.

Na koniec kilka ciepłych słów do zebranych gości powiedział sam artysta Jerzy Riegel, który podziękował wszystkim za tak liczną obecność, za miłe spotkanie, które bardzo docenia, za towarzyszącą mu muzykę i śpiew.


Po części oficjalnej na gości czekał okolicznościowy tort oraz lampka wina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz