29 marca 2019

Wernisaż fotografii Macieja L. Rewakowicza "W Armenii i północnym Iranie" - relacja


W minioną środę, tj. 27 marca 2019 r., otworzyliśmy drugą już w naszych murach bibliotecznych wystawę fotografii Macieja L. Rewakowicza. Pierwsza z nich w 2015 r. prezentowała fotografie gór, których autor jest wielkim miłośnikiem, a do tego alpinistą oraz zdobywcą dziewiczego szczytu Samadhi w Himalajach. Obecnie prezentowana wystawa nosi tytuł: "W Armenii i północnym Iranie", a więc jak sam tytuł mówi, poświęcona została obu tym krajom i pokazuje zdjęcia z wypraw po tych pięknych zakątkach świata.  
Wernisaż poprowadziła kustosz wystawy z-ca dyrektora Biblioteki UKW Barbara Maklakiewicz.

Maciej L. Rewakowicz, opowieścią o swojej podróży i przybliżeniu historii obu krajów, przeniósł nas daleko stąd w te mało znane, ale za to, jak piękne i malownicze krajobrazy. Zachęcał do odwiedzenia i przekonania się na własne oczy, jak wartościowe są i jak bogatą historię mają te miejsca. 
Jeszcze kilka słów autora wystawy o ludziach, historii i kulturze tych państw: "Wyjazd do Armenii i Iranu rodzi konieczność nawiązania bliższych kontaktów z muzą historii – Klio. Częścią Erywania jest wzgórze Arin Berd – Erebuni. Znaleziono tam tabliczkę z inskrypcją o założeniu miasta w 782 r. p.n.e. przez jednego z królów Urartu. Uważa się, że władcy Urartu stanowili pierwszą dynastię Hajastanu – Armenii. Wkrótce potem, w połowie VI w. przed Chr., Cyrus Wielki rozpoczął słynną m.in. z osiągnięć architektonicznych dynastię Achmeidów w Iranie. Królestwo Armenii za rządów Tiridatesa III, z partyjskiej dynastii Arsacydów, stało się w 301 r. pierwszym państwem, które przyjęło religię chrześcijańską. Ormianie bronili jej przed naporem Persów w krwawej bitwie w 451 r. na polach Awarair. To, co łączy Ormian i Persów jest szczególnie dobrze widoczne w ich wielkich osiągnięciach w różnych dziedzinach kultury, szczególnie w literaturze i architekturze. Również i dziś wyróżnia przedstawicieli tych narodów duża gościnność i życzliwość dla turystów. Współczesna kultura perska może się pochwalić między innymi: 435 metrowej wysokości wieżą Milad w Teheranie i pięknym filmem o miłości reż. R. Radżida pt. „ Dzieci niebios”. Dla poznania kultury Armenii niezwykle ważne jest odwiedzenie dawnej stolicy – Ani, Eczmiadzynia, klasztorów: Tatew, Hachpat, Geghard, Norawank, Chor Wirap, a także letniej rezydencji królów armeńskich w Garni, gdzie udało się zrekonstruować świątynię Mitry. Wystawa fotografii, pokłosie z wyjazdów do tych krajów, ma nieco przybliżyć miejsca nazywane przez badaczy kolebkami cywilizacji".

Dopełnieniem wernisażu była piękna, nastrojowa muzyka, pochodząca właśnie z tamtych stron.

Wystawa będzie czynna do 16 października 2019 roku.

WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza