15 stycznia 2020

Otwarcie wystawy pt.: „Bydgoskie Pułki o rodowodzie Powstania Wielkopolskiego” - relacja


Dużymi krokami zbliżamy się do obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski. W ramach tego święta, 10 stycznia br., Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 – Bydgoszcz, zorganizowało w Bibliotece UKW wystawę pt.: „Bydgoskie Pułki o rodowodzie Powstania Wielkopolskiego”. Wystawa poświęcona jest historii bydgoskich pułków Powstania Wielkopolskiego: 2/16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, 7/61 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, 8/62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej oraz 15 Pułku Artylerii Polowej. Na ekspozycji zaprezentowano m.in. zdjęcia nadesłane przez rodziny ułańskie, jak i mieszkańców Bydgoszczy, natomiast w gablotach można podziwiać dokumenty i przedmioty związane z historią pułków. Wystawa została współfinansowana przez Miasto Bydgoszcz. 


Gości przywitała z-ca dyrektora Biblioteki UKW Barbara Maklakiewicz, która na wstępie wróciła pamięcią do wystawy z 2018 roku, również zorganizowanej i opracowanej przez Towarzystwo, a mianowicie wystawy zatytułowanej: „Udział mieszkańców Bydgoszczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919”, która zainaugurowała uroczystości setnej rocznicy powstańczego zrywu w Bydgoszczy. 


Na wernisaż przybyły rodziny ułanów i pułków oraz m.in. Prezes Stowarzyszenia Polskiego Klubu Kawaleryjskiego Marek Dragan, pułkownik Ryszard Sajdak. 





Uroczystego otwarcia dokonał Grzegorz Hetzig, wiceprezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, który w swoim wystąpieniu, w kilku słowach, przedstawił historię pułków po zakończeniu powstania - gdzie zostały włączone, pod czyje dowództwo, jak zmieniały swoje nazwy oraz ich losy i mobilizacje podczas zmagań wojennych. Dodał również, że ułani byli ulubieńcami mieszkańców Bydgoszczy, mieli również swoją żurawiejkę (żartobliwy kuplet układany dla poszczególnych pułków kawalerii): „Wszędzie znani i lubiani to bydgoscy są ułani”. 



Głos zabrał również Sławomir Łaniecki, współorganizator wystawy oraz Prezes Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Wygłosił kilka refleksji dotyczących wystawy oraz zdjęć, wspomniał o losach żołnierzy i powstańców. Zaprosił również do wzięcia udziału w obchodach 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski organizowanych w naszym mieście, które rozpoczną się już 18 stycznia, a potrwają do wtorku 21 stycznia. To właśnie 21 stycznia odbędzie się w murach naszej książnicy, współorganizowana przez UKW, Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.: "Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920".



Po części oficjalnej, przy akompaniamencie harmoszki i gitar, zebrani goście odśpiewali kilka pieśni powstańczych, a następnie nastąpił czas na rozmowę i podziwianie wystawy. 







Więcej zdjęć - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz