30 marca 2021

Zasoby Biblioteki oczami studentki UKW - część I. Co kryją w sobie e-zasoby?


Przez kilka kolejnych tygodni będziemy dla Państwa publikować artykuły napisane przez Katarzynę Dębińską, studentkę dziennikarstwa i komunikacji społecznej UKW. Będą one dotyczyć e-zasobów i baz danych, w których wg studentki, przyszli dziennikarze znajdą ciekawe i godne polecenia materiały.
 
Zapraszamy do lektury :)
 
Co w sobie kryją E-zasoby? – publikacje dla studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej - część I

W czasach, gdy pandemiczna rzeczywistość zmusiła nas do częstszego przebywania w domowym zaciszu nie można rezygnować z literatury. Biblioteki oferują bowiem nie tylko możliwość skorzystania ze swoich zasobów stacjonarnie, ale także online. 
 
Zakładka „E-zasoby”, znajdująca się na stronie głównej Biblioteki UKW, pozwoli Państwu korzystać z obszernych zbiorów książek oraz artykułów dostępnych zawsze i wszędzie od ręki.

Dzisiaj mamy dla Państwa trzy publikacje, które z pewnością znajdą zainteresowanych wśród studentów kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ale nie tylko. Zachęcamy do zapoznania się zarówno z nimi, jak i z resztą oferty internetowych katalogów.





„Dostępność muzyki a dziennikarstwo muzyczne”

W obecnych czasach dostęp do muzyki jest niezwykle prosty. Nie musimy już słuchać jej wyłącznie na żywo – podczas koncertu w filharmonii czy kameralnym klubie. Nawet płyty winylowe, kasety magnetofonowe czy płyty CD nie są już konieczne, aby móc cieszyć się ulubioną piosenką. Wystarczy telefon lub komputer i mamy dostęp do milionów utworów, kiedy tylko mamy ochotę, poprzez wszechobecny streaming. To właśnie tej tematyki podjął się Szymon Nożyński w artykule zatytułowanym „Dostępność muzyki a dziennikarstwo muzyczne”, dostępnym poprzez stronę z polskimi zasobami repozytoriów Agregator Ceon. Opublikowany został on w 2016 roku w Gdańsku przez Wydawnictwo Naukowe Katedra.




„Nowe dziennikarstwo – comics journalism”


Również w tym samym zbiorze internetowym można znaleźć artykuł napisany przez Matyldę Sęk, gdzie podejmuje ona tematykę zdecydowanie mniej znanego nurtu w dziennikarstwie, jakim jest dziennikarstwo komiksowe. Szczególnie w dobie zaawansowanej digitalizacji mediów tym, co przyciąga czytelnika jest strona wizualna. Ilość kolorów, zdjęć, wykresów i innych elementów graficznych w gazetach czy na stronach internetowych stale rośnie, zmuszając dziennikarzy do sięgania po coraz to nowsze sposoby, aby zainteresować odbiorców. Jednym z nich jest połączenie dobrze nam znanej sztuki komiksu z przedstawianiem prawdziwych wydarzeń. Artykuł ten ukazał się w 2015 roku w książce „Systemy medialne w dobie cyfryzacji : kierunki i skala przemian” wydanej przez Wydawnictwo UŚ w Katowicach. 



„Komunikacja strategiczna a dziennikarstwo”


Artykuł autorstwa Marka Jachimowskiego o takim tytule można znaleźć na stronie internetowej Federacji Bibliotek Cyfrowych. Ten zbiór liczy sobie ponad 7,5 miliona obiektów udostępnionych przez polskie instytucje kultury. Artykuł został opublikowany w 2016 roku na łamach Rocznika Prasoznawczego wydawanego przez Oficynę Wydawnictwa „Humanitas” w Sosnowcu. Zainteresuje on z pewnością tych z Państwa, którzy chcieliby dowiedzieć się jak współczesne media wpływają na zawód dziennikarza oraz jaki wpływ ma czwarta rewolucja przemysłowa na periodyczną komunikację medialną.

Katarzyna Dębińska

1 komentarz:

  1. Świetny tekst, dzięki! :-) Dziennikarstwo spsiało, to fakt, chociaż istnieją jeszcze rzetelni dziennikarze, jak np. Dziennikarz śledczy Rafał Jeleń.

    OdpowiedzUsuń