30 marca 2021

Zasoby biblioteki oczami studentki UKW - część II. Jak korzystać z Repozytorium UKW?


Przez kilka kolejnych tygodni publikować będziemy artykuły napisane przez Katarzynę Dębińską, studentkę dziennikarstwa i komunikacji społecznej UKW. Będą one dotyczyć e-zasobów i baz danych, w których wg studentki, przyszli dziennikarze znajdą ciekawe i godne polecenia materiały.

Zapraszamy do lektury :)

 

Jak korzystać z Repozytorium UKW? - część II


 

Repozytorium jest zbiorem materiałów dydaktycznych oraz dorobku naukowego pracowników i doktorantów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studiując na naszej uczelni, zapewne nieraz w sylabusie zauważyliście, że jedną z pozycji jest publikacja wykładowcy prowadzącego dany przedmiot. Zawsze warto zapoznać się z takim materiałem, a okazuje się, iż znalezienie go jest banalnie proste – wystarczy zajrzeć do katalogu repozytorium.

Na stronę internetową repozytorium możemy przejść bezpośrednio ze strony głównej Biblioteki UKW, klikając w zakładkę E-zasoby. 
 


Na pasku po prawej stronie znajdują się dwa najbardziej przydatne okienka. Pierwszym z nich jest wyszukiwarka, pozwalająca na znalezienie wyników dla dowolnej frazy – może to być hasło ogólne, konkretny tytuł, nazwisko czy data.
 


Przykładowym hasłem, które wyszukaliśmy jest „psychologia”. Udało nam się znaleźć 588 wyników. Jest ono bardzo ogólne, więc warto byłoby skorzystać z dostępnych filtrów.
 

W pierwszej kolejności możemy wybrać tematyczny zbiór, w którym chcemy szukać. Dostępnych jest ich pięć: czasopisma naukowe, nauki humanistyczne, nauki inżynieryjno-techniczne, nauki społeczne oraz nauki ścisłe i przyrodnicze.




Kolejny filtr pomoże nam sprecyzować wśród jakich elementów chcemy szukać danego hasła. Możemy także uściślić, czy owa publikacja ma zawierać konkretne słowa oraz jakich nie może uwzględniać. Istnieje możliwość dodanie wielu takich słów.
 

Drugim okienkiem widocznym na pasku po prawej stronie jest podział na kategorie, które po kolei wam zaprezentujemy, ponieważ każda z nich przenosi nas do obszerniejszego katalogu.
 

Katalog „zbiory i kolekcje” dzieli się na wymienione wcześniej zbiory (czasopisma naukowe, nauki humanistyczne, nauki inżynieryjno-techniczne, nauki społeczne oraz nauki ścisłe i przyrodnicze), ale każdy z nich ma także bardziej szczegółowe podkategorie.

Zbiór z czasopismami naukowymi jest podzielony na konkretne publikacje oraz poszczególne numery, zeszyty lub tomy tychże publikacji. Z kolei pozostałe zbiory zawierają te same cztery kategorie: artykuły naukowe, doktoraty, inne oraz książki, rozdziały.
 

Ten zbiór pozwoli nam wyszukiwać materiały dydaktyczne według daty ich wydania. Możemy wybrać miesięczną i roczną datę wydania lub przeszukać zbiór wyłącznie z konkretnego roku. 
 

Zbiór autorów jest ułożony alfabetycznie, dlatego bez problemu po wybraniu konkretnej litery jesteśmy w stanie przeszukać mniejszą pulę wyników i znaleźć wszystkie publikacje danego autora. Jeśli nadal wyników pojawia się za dużo, istnieje możliwość dopisania paru pierwszych liter, aby zawęzić wyszukiwanie.


W taki sam sposób działają dwa pozostałe zbiory: tytuły i tematy.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z repozytorium!
 
Katarzyna Dębińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz