Od 1 września 2021 r. w przestrzeni galeryjnej na drugim piętrze Biblioteki UKW, gości wystawa 20 fotografii dokumentujących performance Patryka Rybusa pt. "Człowiek z taboretem". Twórca intermedialny, pracujący głównie w obszarze działań performatywnych i instalacji. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, logopedą, redaktorem artystycznego kwartalnika "Dom wariatów", który publikuje prace współczesnych twórców z zakresu sztuk wizualnych i literatury. Głównym narzędziem jego działań jest słowo rozumiane nie tylko jako dźwiękowa realizacja podejmowanych zadań, tematów, lecz także jako dialog z ciszą, krytyczne spojrzenie na werbalną i pozawerbalną komunikację. Cisza, jako element prowadzonej narracji, pojawia się również w działaniu performatywnym Człowiek z taboretem.
Kilka słów od artysty: "Na poziomie formalnym to performance realizowany od 2017 roku w Polsce i za granicą, w którym postać ubrana na czarno stoi na taborecie. Efektem działania jest szeroka dokumentacja fotograficzna, za pomocą której powstaje nowa historia w wymiarze wizualnym. W pierwszej fazie realizacji postać dokumentowana na zdjęciach częściej wtapiała się w otoczenie, jakby wstydziła się wychylić, odstawać. Od dłuższego czasu Człowiek z taboretem to postać jakby gotowa do manifestu, czy próbująca odkleić się od otoczenia, być może na kogoś czeka, ale wciąż jest to dla wielu bezimienna osoba, podobnie jak przechodnie. Stoi w ciszy, w charakterze biorzeźby.
Obecność wizualna w rzeczywistości jest kwestią geometrii, relacji, nadpisu kultury. Taboret manifestuje się w sferze osobistej, codziennej, kojarzy się z niewygodą - przesunięcie go na nowy obszar znaczeń wybija z rytmu, motywuje reakcje, a co wynika z praktyki artystycznej, również ingerencje i potrzebę komunikacji. Wrażenie obcości w tłumie zostaje przełamane... Ta dyskretna subwersja rzeczywistości ma za zadanie m.in. obnażyć realia codzienności - monotonność.
Za pomocą dokumentacji
fotograficznej i livestreamu wystawa przedstawia historię o problemach
komunikacyjnych, samotności, czy po prostu relacjach w przestrzeni publicznej."
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawą, która będzie czynna w godzinach pracy biblioteki do końca września br.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz