15 listopada 2021

Zapraszamy na spotkanie poetyckie z Wojciechem Banachem

plakat zaproszenia na wydarzenie

Serdecznie zapraszam do Biblioteki UKW na spotkanie poetyckie z Wojciechem Banachem, które odbędzie się w środę, 17 listopada 2021 r., o godz. 18.00. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa pocztówek patriotycznych z lat 1900 - 1945, pochodzących z kolekcji Wojciecha Banacha. Wydarzenie to pragniemy powiązać z obchodami 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wystawa będzie czynna do 4 grudnia b.r.

Wojciech Banach (ur.1953 w Bydgoszczy) - autor kilkunastu książek poetyckich. W latach 1975-1981 był członkiem Grupy Faktu Poetyckiego "Parkan", znanej z niekonwencjonalnych prezentacji literackich. Od 1990 r. należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor 17 tomów wierszy oraz trzech albumów kolekcjonerskich. W 2005 został laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Bydgoszczy, a w latach 2009 i 2015 - Strzały Łuczniczki - nagrody literackiej za najlepszą bydgoską książkę ubiegłego roku. W roku 2007 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2016 roku nagrodzony medalem „Za Twórczy Wkład w Kulturę Chrześcijańską”. Od 2011 r. pełni funkcję prezesa Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2019 roku uhonorowany został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Wojciech Banach gromadzi również bydgostiana, głównie pamiątki historyczne w formie dawnych fotografii i pocztówek. Pod patronatem władz miejskich i szeregu innych lokalnych sponsorów, korzystając z własnej kolekcji starych pocztówek opublikował 3 obszerne albumy poświęcone widokom miasta oraz - poczynając od roku 1995 - szereg zestawów reprintów bydgoskich widokówek (głównie w Wydawnictwie Galeria Autorska - wcześniej Wydawnictwo Labirynt), które są cennym źródłem ikonograficznym. Zgromadził także unikatową kolekcję archiwalnych pocztówek patriotycznych - obejmujących tematyką czasy zaborów, kolejnych powstań oraz okres II RP - z najstarszymi egzemplarzami pochodzącymi z początków XIX wieku. Brał udział w licznych wystawach widokówek, prezentacje jego zbiorów zostały włączone w program obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

… na początku XX wieku w naszej ojczyźnie ważnym przekazem treści narodowo-patriotycznych i religijnych stały się pocztówki. Niezależnie od zróżnicowanego poziomu artystycznego kartek, łączy je wspólna idea „ku pokrzepieniu serc”. Epatowanie scenami przywołującymi wielkie wydarzenia z historii Polski krzewiło nadzieję i działało edukacyjnie. Przekaz pocztówkowych obrazów stanowił osobliwą lekcję historii [...]. Jest tu wiele ukrytych znaczeń zawartych i w alegorii, i w historycznej metaforze. Batalistyczne obrazy przywołują chwile triumfu, jak również tragiczne sceny z upadków powstań. Treści są często przesycone ludową obyczajowością, religijnym zawierzeniem czy narodową wzniosłością. Jest tu również miejsce na dowcip, a także na dosłowność, która nie wymaga już narracji. Wszystko to zdaje się być komentarzem do codziennego życia i podpowiedzią, jak przetrwać czas ucisku i niewoli, czy też jak dzielić się radością z odzyskanej niepodległości […].

J. Soliński, Dwie perspektywy (fragm.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz