1 marca 2022 r. w Bibliotece UKW miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Karl Dedecius. Między słowami – między narodami”, poświęconej życiu i działalności literackiej, edytorskiej i tłumaczeniowej Karla Dedeciusa. Gości przywitał prof. Piotr Zwierzchowski, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze. Wyraził też ubolewanie, że dyskusja o dialogu kultur odbywa się w tak trudnym czasie, kiedy wojska rosyjskie prowadzą inwazję na Ukrainę i wszystkie działania, które się tam toczą, z dialogiem nie mają nic wspólnego. Być może właśnie dlatego nie powinniśmy tracić wiary, że między narodami może istnieć porozumienie, a konflikty, mimo wszystko, można rozwiązywać pokojowo, za pomocą dialogu.
Profesor Piotr Zwierzchowski szczególnie serdecznie powitał autorów wystawy i prelegentów - dr Ilonę Czechowską z Fundacji im. K. Dedeciusa, działającej przy Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, oraz dr. Ernesta Kuczyńskiego z Uniwersytetu Łódzkiego. Podziękował także dyrekcji Biblioteki i mgr Barbarze Maklakiewicz, za zorganizowanie wystawy i umożliwienie spotkania w gmachu biblioteki, oraz dr. hab. Krzysztofowi Okońskiemu, prof. uczelni, z Instytutu Nauk o Kulturze UKW za zaangażowanie w pracę nad zorganizowaniem całego przedsięwzięcia.
Słowo wstępne wygłosiła prof. Monika Szczepaniak, kierownik Katedry Komparatystyki Kulturowej UKW. Nawiązała w nim do działalności Karla Dedeciusa i projektów realizowanych w Katedrze, a szczególnie badań nad tekstami kultury niemieckiej, austriackiej, szwajcarskiej i polskiej, analizowaniu podobieństw i różnic miedzy językami, tekstami, obrazami, itp.
Następnie głos zabrał dr Ernest Kuczyński, który w wykładzie pt. „Między słowami – między granicami. Dialog kultur z perspektywy Karla Dedeciusa” szeroko omówił okoliczności jego działań oraz ich znaczenie, również w budowaniu dobrych relacji między narodami.
Po tym wystąpieniu dr Ilona Czechowska, która przez dziesięć lat była osobistym sekretarzem K. Dedeciusa, przybliżyła jego drogę życiową - od dzieciństwa spędzonego w Łodzi, poprzez losy wojenne i powojenne, aż do rozpoczęcia działalności, która odegrała tak ogromną rolę w upowszechnianiu polskiej literatury i kultury za granicą. Zaprezentowała również album poświęcony K. Dedeciusowi, wydany w setną rocznicę jego urodzin.
Spotkanie zwieńczyło zwiedzanie wystawy, po której oprowadziła gości dr Ilona Czechowska.
Następnego dnia, 2 marca, pracownicy Biblioteki UKW również mieli okazję wziąć udział w oprowadzeniu kuratorskim po wystawie. Dr Ilona Czechowska w niezwykle zajmujący sposób przybliżyła uczestnikom spotkania postać K. Dedeciusa. Podarowała też naszej Bibliotece książkę „Karl Dedecius. Inter verba – inter gentes” pod red. Ilony Czechowskiej i Ernesta Kuczyńskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz