20 maja 2022

Tydzień Bibliotek i Europejska Noc Muzeów 2022 w Bibliotece UKW - relacja


Tegoroczny Tydzień Bibliotek obchodzony pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu” dobiegł końca. W ramy naszego całotygodniowego świętowania wpisał się również Dzień Bibliotekarza i Bibliotek oraz Europejska Noc Muzeów, więc to był bardzo urozmaicony i emocjonujący czas!. Z okazji Tygodnia Bibliotek dostaliśmy również prezent ! Udostępniono nam w IBUK Librze nowości wydawnicze PWN i PZWL, czyli książki wydane w 2022 roku (łącznie 71 tytułów ). Ten magiczny Tydzień potrwa aż do końca maja!

 

© Wydawnictwo Naukowe PWN SA

Świętując swój dzień - 8 maja, z racji tego, że przypadł on w niedzielę, wybraliśmy się dzień później, tj. 9 maja do Biblioteki Bernardynów Bydgoskich, mieszczącej się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, która posiada najcenniejszy księgozbiór w naszym mieście. Zbiory były pieczołowicie gromadzone w okresie staropolskim przez zakon Bernardynów i jako jedyne przetrwały wojny, grabieże i pożary. Jako jedyna biblioteka na świecie posiada egzemplarz ulotki Hieronima Savonaroli zawierającej reguły dla zakonników z 1489r. Księgozbiór to 1381 starodruków z dziedziny medycyny, teologii, prawa, geografii czy medycyny. Kilka spośród inkunabułów ma złocone inicjały wstępne i zdobione oprawy. Atrakcją wycieczki był nie tylko sam księgozbiór, ale też pomieszczenie ekspozycyjne stylizowane na gotycką celę biblioteczną, co możecie zobaczyć na zdjęciach.


 

Również tego dnia, nasza koleżanka Justyna, przeprowadziła warsztaty z kaligrafii w iście Romantycznym stylu. Nasi uczniowie dzielnie walczyli z kleksami i próbowali ujarzmić kapryśne stalówki.


Z kolei 10 maja, kolega Kazimierz zaprezentował nam cenne zasoby kartograficzne Zbiorów Specjalnych, a swoją opowieść ubarwił wieloma ciekawostkami. Jednym z takich cennych cymesików, spokojnie leżącym sobie w specjalnej szufladzie w magazynie, jest mapa pochodząca z 1588 r.!



Tego dnia studenci i pracownicy mieli też możliwość zapoznać się z naszymi usługami dotyczącymi szerokopojętej naukometrii i ofertą szkoleniową podczas Drzwi Otwartych w sali Bazy Dorobku Naukowego Pracowników UKW.

Kolejnego dnia przenieśliśmy się w magiczny świat elfów, relaksowaliśmy się widokami z wietrznych klifów i podziwialiśmy zieloną krainę świętego Patryka, a to wszystko za sprawą naszej koleżanki Ani, która w pasjonującej opowieści opowiadała nam o Irlandii. Dla nas, bibliotekarzy, nie lada gratką okazały się zdjęcia największej irlandzkiej biblioteki Trinity College w Dublinie, posiadającej w swoich zbiorach ponad 6 mln. egzemplarzy, w tym największy skarb Irlandii – „Book of Kells”.



W godzinach popołudniowych, także 11 maja, w Galerii Biblioteki UKW mieliśmy możliwość uczestniczenia w otwarciu zaskakującej wystawy fotografii Anny Bulli-Dembek, absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Relację z wernisażu znajdziesz TUTAJ.



Następnego dnia wybraliśmy się w podróż do słonecznej Hiszpanii tropem Krzysztofa Kolumba, w którą zabrała nas pasjonatka historii Izabela Zając. Nasza biblioteczna koleżanka podążyła tropem sławnego genueńczyka i opowiedziała o kulisach jego słynnych wypraw, a także o innych atrakcjach turystycznych hiszpańskiej prowincji Huelva, z której to wyruszyły legendarne Santa Maria, Pinta i Nina.



Kolejnego dnia w piątek, powróciliśmy znowu do skarbów naszych Zbiorów Specjalnych gdzie mogliśmy zachwycić się miniaturami książkowymi. Nasza koleżanka Kasia przygotowała barwną opowieść o najmniejszych książkach świata, których trochę można znaleźć na naszych bibliotecznych regałach. Miniatury były wydawane właściwie w każdej epoce – były prezentami dla kobiet, ułatwieniem dla podróżnych, czy źródłem zachwytu dla kolekcjonerów. Najmniejsza książeczka w naszych zbiorach to wydany w Paryżu Almanach z 1843 pt. „La Miniature”. O wielkości tylko 2 cm z kawałkiem!



W piątek również swoją premierę miał filmik, wyreżyserowany i zmontowany przez koleżanki Justynę i Olgę, z cyklu „Marginalia i zapiski” – Dykteryjka I – Marginalia. Film dostępny jest na kanale YT Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w playliście Biblioteka UKW.


Klamrą Tygodnia Bibliotek były obchody Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum UKW, które w 2017 r. zostało wpisane w strukturę naszej Biblioteki. W tym roku główną atrakcją wieczoru był wykład Przemysława Drzewieckiego z historii Poczty Polskiej i prezentacja zbiorów filatelistycznych połączona z warsztatami, poprowadzonymi przez Waldemara Kawińskiego. Obaj panowie reprezentowali Polski Związek Filatelistów. Zwiedzający mogli podziwiać między innymi kolekcję znaczków i kopert z Leonem Wyczółkowskim. Dodatkową atrakcją była wystawa pocztówek z Lourdes, otrzymanych w darze od ks. Jana Kołeckiego, o której opowiadała nasza koleżanka Olga. Z kolei wystawę stałą, dotyczącą historii Uczelni, związanych z nią pamiątek, a także historii klubu studenckiego Beanus'70, przybliżyła nam Joanna. Zwiedzający mieli także okazję pobyć w zaaranżowanym w naszej Bibliotece saloniku Wojciecha Weissa, w specyficznej atmosferze - w otoczeniu mebli i fortepianu Mistrza przyjrzeć się z bliska jego szkicom oraz posłuchać anegdot na jego temat.





Jesteśmy wdzięczni wszystkim za zainteresowanie naszymi wydarzeniami i tym, którzy je przygotowali J Do zobaczenia za rok albowiem Tydzień Bibliotek już na stałe jest wpisany w nasz biblioteczny krajobraz!!!

 WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz