Wybory, których dokonujemy w młodości, niejednokrotnie wpływają na jakość całego naszego życia. Do tych najważniejszych należą decyzje dotyczące edukacji, preferowanego kierunku studiów, uczelni wyższej, przyszłego zawodu. Młodość to cenny, krótki i niepowtarzalny czas, który cechuje żywiołowość, entuzjazm i wiara w przyszłość. Trudno jednak podejmować wiążące decyzje nie mając prawie żadnego życiowego doświadczenia. Kim chcę zostać? Czym chciałbym się zająć w przyszłości? Czy jest dla mnie praca, która zapewni godne życie, a oprócz tego nada mojemu istnieniu sens i sprawi, że poczuję się spełniony, wartościowy, że daję z siebie to, co najlepsze, rozwijam się, dążę do mądrze wytyczonego celu? Oto wątpliwości nurtujące niejednego młodego człowieka.
Pomocne w uzyskaniu odpowiedzi na te fundamentalne pytania były zorganizowane w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Dni Licealisty, przypadające 23 listopada. Program ich obchodów był niezwykle bogaty. Równolegle w kilku miejscach Biblioteki (dwóch aulach, Czytelni Czasopism, sali „Pamięci Bydgoszczan”, Czytelni Zbiorów Specjalnych, sali wykładowej i Galerii) odbywały się wykłady, warsztaty i lekcje pokazowe dla licealistów. Zajęcia prowadzili pracownicy naukowi naszego Uniwersytetu. Obejmowały one kilka bloków tematycznych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Młodzież zainteresowana naukami przyrodniczymi miała możliwość wysłuchania prelekcji m.in. na temat niesamowitego potencjału grzybów (dr inż. Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska z Wydziału Nauk Biologicznych), dzikich pszczół w miejskiej dżungli (dr Anna Sobieraj-Betlińska i mgr Barbara Kilińska również z WNB) czy bobra (dr Mieczysław Rurek z Wydziału Nauk Geograficznych). Odbyły się także prelekcje na temat zastosowania materiałów inżynierskich w medycynie (Magdalena Przybyła, Aleksandra Śpionek z Wydziału Inżynierii Materiałowej) oraz fascynującego świata biotechnologii (prof. Justyna Lema-Rumińska z Wydziału Nauk Biologicznych).
Licealiści zapoznali się z warsztatem pracy psychologa sądowego (dr n. med. Ewa Sygit-Kowalkowska z Wydziału Psychologii) oraz radcy prawnego (dr Karol Smoter z Wydziału Prawa i Ekonomii).
Uczniowie zafascynowani naukami ścisłymi mieli możliwość wysłuchania wykładu o matematycznych tajemnicach w piramidzie Cheopsa (dr Łukasz Matysiak z Instytutu matematyki) a także na temat cudownego świata fraktali (dr Aleksandra Mreła z Wydziału Informatyki).
Odbyły się także prelekcje z dziedziny psychologii, prawa, historii, kultury, sztuki i sportu. Nie sposób szczegółowo wymienić wszystkich, ale warto wspomnieć, że były ciekawe, dotyczyły najważniejszych dyscyplin naukowych i wychodziły naprzeciw różnorakim zainteresowaniom i pasjom młodych ludzi.
Oprócz wykładów uczniowie uczestniczyli także w warsztatach językowych (j. arabskiego i j. chińskiego). Dla młodzieży anglojęzycznej odbył się wykład i warsztaty w j. angielskim.
W Galerii biblioteki mgr Piotr Cieślicki z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy poprowadził lekcję pokazową dotyczącą udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W trakcie obchodów Dnia Licealisty chętni uczniowie mogli zwiedzić Bibliotekę, a także udać się na wycieczkę do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego.
Nieopodal pomieszczeń, w których odbywały się wykłady i warsztaty, można było także zapoznać się z ofertą uczelnianych Kół Naukowych: Twórców Gier GAMEDEC, Kryminologii i Inżynierii Materiałowej.
Dzień Licealisty cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięły w nim udział 22 klasy z sześciu bydgoskich szkół średnich.: III LO, V LO, VII LO, IX LO, XIII LO i Technikum i Liceum TEB Edukacja. Przybyła także młodzież z Zespołu Szkół Sportowych w Człuchowie.
Zajęcia stanowiły doskonałą okazję do zapoznania się z infrastrukturą biblioteki uniwersyteckiej. Młodzież dowiedziała się także w jaki sposób może z niej korzystać.
Filmik z wydarzenia TUTAJ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz