26 marca 2024

Otwarcie wystawy grafiki warsztatowej uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy pt. „GRAFICZNE POLE” - relacja


Każdy twórca, czy tego chce czy nie, zawsze musi mierzyć się z odbiorcą swoich artystycznych dokonań. Z jego wrażliwością lub jej brakiem, z całą paletą emocji, pozytywnych wibracji, krzepiących opinii, ale także z krytyką, niezrozumieniem, a czasami nawet brakiem akceptacji. Wiedzą o tym dobrze dojrzali artyści, młodzi, m. in. uczniowie bydgoskiej szkoły plastycznej, prędzej czy później również się o tym przekonają. „Wystawianie się jest koniecznością”, stanowi kwintesencję pracy malarza, rysownika czy grafika. To z jednej strony wielka radość, z drugiej pewnego rodzaju brzemię, które każdy twórca dźwiga do końca swojego aktywnego, artystycznego życia. O tym, jak ważna jest taka konfrontacja, opowiedziała dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, Joanna Wiśniewska-Kośmider, podczas otwarcia wystawy grafiki warsztatowej pt. „Graficzne pole”. 

Otwarcie wystawy odbył się w galerii Biblioteki UKW, 20 marca o godzinie 18. Gości przywitała kustosz Barbara Maklakiewicz, która w kilku słowach nawiązała do organizowanych w latach ubiegłych, w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, poplenerowych wystaw malarstwa byłych absolwentów „plastyka”, skupionych wokół osoby Janusza Kochanowskiego. Zwróciła ona też szczególną uwagę na znaczenie pierwszych dokonań w obszarze sztuki, a także rolę doświadczonych i inspirujących mistrzów kształtujących postawy twórcze młodych artystów.



Na wystawie „Graficzne pole” można podziwiać prace zarówno twórców o ugruntowanej pozycji w świecie sztuki, jak i dopiero zdobywających artystyczne szlify uczniów bydgoskiego „plastyka”.


Podczas przygotowywania wystawy współpracowało ze sobą wielu wykonawców. Trafny dobór prac i atrakcyjne ich wyeksponowanie stało się owocem wielogodzinnej pracy. Efekt końcowy przerósł oczekiwania nawet samych organizatorów.


Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wystawy podziękowała pani Joanna Wiśniewska-Kośmider, dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Zwróciła ona uwagę, że grafika buduje markę szkoły, a na sukces składa się wiele czynników: utalentowany uczeń, mądry, kreatywny nauczyciel i instytucje wspierające, a więc takie, które umożliwiają efektowne i profesjonalne wystawianie prac. Do nich należy m.in. Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która szczyci się wieloletnią tradycją w tym obszarze działalności kulturotwórczej.


Pomysł na zorganizowanie wystawy prezentującej dorobek grafiki warsztatowej narodził się parę lat temu. Opowiedzieli o nim jej kuratorzy - artyści i nauczyciele: Ewa Gordon i Jarosław Nowak. Inspiracją były obchody 75-lecia powstania Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, które przypadały na rok szkolny 2020/21. Pierwszy raz ekspozycja prezentowana była w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dzieci i Młodzieży w Toruniu. Trwająca wówczas pandemia poważnie ograniczyła liczbę osób zwiedzających wystawę. Dlatego narodził się pomysł, żeby grafiki pokazać ponownie. Wystawa w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego stanowi więc drugą odsłonę prac bydgoskich grafików związanych z liceum plastycznym. Ponieważ za rok szkoła obchodzić będzie jubileusz 80-lecia powstania, prawdopodobnie prace zostaną zaprezentowane ponownie, tak, by bydgoskie środowisko twórcze mogło je jeszcze raz zobaczyć. Będzie to związane z obchodami szóstej edycji Międzynarodowego Triennale Grafiki, znajdującego się na liście Imprez Rekomendowanych Szkolnictwa Artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Na wystawie znalazły się grafiki warsztatowe wykonane w wielu technikach m.in. druku wklęsłego (akwaforta, akwatinta, miedzioryt), wypukłego (drzeworyt, linoryt) oraz płaskiego (litografia, monotypia). Ich tematyka jest mocno zróżnicowana.

Wernisaż uświetnił występ kwartetu dętego blaszanego z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierownictwem muzycznym dr. Janusza Staneckiego. Instytucją wspierającą zorganizowanie ekspozycji była także Galeria Miejska bwa.



Wystawa grafiki warsztatowej potrwa do 10 maja br.








Więcej zdjęć TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz