Pomysł na zorganizowanie wystawy przedstawiającej działalność pracowni grafiki warsztatowej PLSP zrodził się kilka lat temu w ramach przygotowań cyklu wydarzeń, towarzyszących obchodom 75-lecia powstania szkoły (rok szkol. 2020/21). Wystawa prezentowana była w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dzieci i Młodzieży w Toruniu. Postanowiliśmy powrócić do tematu i odświeżyć ekspozycję, a tym samym ponownie zaprezentować naszych uczniów i przybliżyć środowisku bydgoskiemu dorobek szkolnych pracowni grafiki warsztatowej.
Tradycje Liceum Plastycznego w Bydgoszczy sięgają 1911 roku i działalności Królewskiej Szkoły Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego, z Wydziałem Grafiki i Plakatu. W okresie międzywojennym utworzono Państwową Szkołę Przemysłu Artystycznego, w której dział graficzny prowadził wybitny twórca Karol Mondral, uczeń Wojciecha Gersona.
Po wyzwoleniu w 1945 roku powołano w Bydgoszczy Państwowe Liceum Technik Plastycznych. Jednym z założycieli szkoły był artysta grafik Stanisław Brzęczkowski, ekspert w dziedzinie poligrafii na Pomorzu. W latach następnych nauka podstaw grafiki warsztatowej stanowiła ważny czynnik w ramowym procesie kształcenia. Powstały specjalistyczne pracownie, reprezentowane przez prawie wszystkie klasyczne techniki graficzne. W gronie nauczycieli byli m.in. Marian Kokoszyński, Bogdan Kowalski, Stanisław Matuszczak, Jolanta Czerwińska, Jan Smagieł i Jerzy Wankiewicz. Obecnie pracownie prowadzą Ewa Gordon, Jarosław Nowak i Agata Ciesielska. Nie są to tylko ćwiczenia szkolne, ukierunkowane na naukę zawodu, lecz wyraźnie stawiany jest cel artystyczny; cenione są postawy poszukujące, określające świadomość młodego pokolenia (…). Uczniowie mają do dyspozycji cztery pracownie grafiki warsztatowej: wypukłodruku, wklęsłodruku, litografii i serigrafii, które działają nieprzerwanie od początku istnienia szkoły i są sukcesywnie modernizowane. Rezultatem działań nauczycieli w pielęgnowaniu i rozwijaniu zainteresowań młodzieży szlachetnymi technikami grafiki jest powołanie w roku 2019 specjalizacji Techniki Druku Artystycznego.
Nagrody i wyróżnienia, uzyskane w międzynarodowych, regionalnych i środowiskowych konkursach plastycznych, to najlepsze świadectwo wysokiego poziomu uczniowskich prac. Obecna ekspozycja w Galerii Biblioteki UKW jest okazją do ponownego przeanalizowania ich w szerszym kontekście czasowym, zaobserwowania zmieniających się postaw twórczych i języka plastycznego, a jednocześnie do wspomnień i refleksji.
Ewa Gordon, Jerzy Wańkiewicz, Jarosław Nowak
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz