13 maja 2024

Otwarcie wystawy pt. Magia Koloru Danuty Antas-Woźniewskiej i Andrzeja Bączkowskiego - relacja

 


8 maja w Galerii Biblioteki UKW na II piętrze odbył się wernisaż malarstwa Danuty Antas-Woźniewskiej i Andrzeja Bączkowskiego. To niezwykłe spotkanie z Artystami i ich sztuką miało miejsce w Dniu Bibliotekarza, inaugurującym obchodzony co roku Tydzień Bibliotek.



Ekspozycja, prezentująca najnowszy dorobek twórczy obojga Artystów, nosi tytuł „Magia koloru”, bowiem wystawione prace cechują wyraziste, wesołe, nasycone światłem barwy. Danuta Antas–Woźniewska gości w bibliotece już po raz czwarty. Sympatycy bibliotecznych spotkań ze sztuką mieli okazję podziwiać już wcześniej jej niezwykłe fotografie (głównie drzew i wody), rysunki i abstrakcyjnie prace malarskie. Tym razem zaprezentowała nasycone kolorami, niezwykle energetyczne obrazy przyrody, która jest dla niej nieustannym źródłem natchnienia. Wśród prezentowanych prac znalazły się m.in.: „Strumień”, Świt w ogrodzie” czy „Drzewo Życia”. Wszystkie epatują kolorem i silnie oddziałują na zmysły, wprawiając odbiorcę w dobry nastrój i tworząc radosny klimat. Eksplozja barw w twórczości Danuty Antas-Woźniewskiej jest tym bardziej znacząca i zaskakująca, że Artystka w przeszłości zajmowała się głównie grafiką i rysunkiem. Bliski jej sercu był więc świat czarno-biały, ze swoją prostotą i wyrażonym bez użycia kolorów przesłaniem, być może równie mocnym, ale zdecydowanie mniej wyrazistym. Od kilku lat Danuta Antas-Woźniewska eksperymentuje z malarstwem, w którym stawia na kolor, Efekty tej pracy wprawiają ją samą w zdumienie, dają jednak sporo satysfakcji i świadczą o tym, że Artystka przez całe swoje twórcze życie poszukuje nowych form wyrazu.


Warto przypomnieć, że w 2015 roku Danuta Antas-Woźniewska wydała książkę pt. „Kim jesteś Alicjo? Podróż do wnętrza siebie w poszukiwaniu własnej tożsamości”. Praca poświęcona jest sposobom odnajdywania sensu życia, odkrywania drogi twórczej, zastanowienia się nad tym, co jest naprawdę istotne i co buduje naszą tożsamość. Wyrażała przekonanie, że wszyscy jesteśmy cząstkami przyrody, harmonijnie ze sobą zespolonymi, połączonymi niewidzialnymi nitkami energii. Zaprezentowane w bibliotece obrazy ilustrują to przekonanie i udowodniają, że ich Autorka jest dojrzałą, świadomą siebie i swoich możliwości, a jednak bezustannie eksperymentującą ze sztuką Artystką.


Bohaterem spotkania był także Andrzej Bączkowski, debiutujący w naszej Bibliotece w roli twórcy, a do tej pory kibicujący innym artystom. Od wielu lat zajmuje się m.in. projektowaniem graficznym. W dziedzinie sztuki jest samoukiem. Zaprezentowane na wystawie akwarele i rysunki piórkiem i tuszem sprawiają wrażenie bardzo dojrzałych i artystycznie dopracowanych. Każdy bydgoszczanin będzie zachwycony cyklem akwareli, przedstawiających bydgoską Wenecję. Na uwagę zasługują także wykonane w tej trudnej technice kwiaty, m.in. „Lilie” czy „Kwiat przyszłości”. Uśmiech i zachwyt wywołują barwne, pełne humoru prace z cyklu „Toruńskie anioły”, przedstawiające zabawne figurki znajdujące się na ulicach i w oknach mieszkań toruńskiej starówki.


Podczas wernisażu Andrzej Bączkowski opowiedział o sobie i swoich artystycznych dokonaniach. Jego prace, podobnie jak obrazy Danuty Antas-Woźniewskiej, są magiczne. Tę magię tworzą kolory. To one sprawiają, że odbiorca odczuwa radość i przypływ energii. Przytoczył też słowa piosenki Ewy Bem: „Żyj kolorowo, marzenia najbarwniejsze miej” - które wydają się również aktualne w kontekście zorganizowanej w Bibliotece wystawy, a także stanowią cenne przesłanie dla każdego z nas.


Spotkanie poprowadziła kustosz Galerii mgr Barbara Maklakiewicz, a wystawę można oglądać do 12 czerwca 2024 roku. 
Wystawa będzie czynna do 12 czerwca br. w godzinach otwarcia biblioteki.










2 komentarze:

  1. Dziękujemy za zaangażowanie w organizację naszej wystawy, za możliwość podzielenia się tym, co dla nas ważne z osobami, które odwiedzają Bibliotekę. Mamy nadzieję, że nasza barwna twórczość wniesie trochę światła tym, którzy poświęcą swój czas, by się z nią zapoznać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla nas to wielka przyjemność móc oglądać tak piękne prace i dziękujemy za zaufanie, ponieważ to nie pierwsza Pani wystawa w naszych uniwersyteckich murach :) Pozdrawiamy serdecznie i liczymy na kolejne Państwa wystawy :D

      Usuń