„XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek” już za nami. W tym roku odbył się w dniach 8-15 maja pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.
Z tej okazji Biblioteka UKW przygotowała mnóstwo spotkań: prezentacje, wykłady oraz drzwi otwarte. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Pierwszy dzień „Tygodnia Bibliotek” zainaugurował dr Kazimierz Adamczyk prezentacją pt. „Słowenia – mały kraj wielkich możliwości”. Prezentacja miała na celu omówienie możliwości turystycznych, jakie oferuje ten niewielki kraj. Celje, Skofja Loka, Bled, Wąwóz Vintgar, Wodospad Savica, Planica, Jakinia Postojna czy Zamek Predjama – to tylko nieliczne zakątki, w które zostaliśmy zabrani przez naszego kolegę. Ponadto, spotkanie wzbogaciły ciekawostki dotyczące Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej w Lubljanie oraz Biblioteki Instytutu Fizyki Doświadczalnej Marii Curie w Trieście.
Tego dnia mogliśmy również obejrzeć ciekawą prezentację naszego kolegi mgra Krzysztofa Wieprzyckiego „Leonardo da Vinci. Garść faktów i mitów o sławnym człowieku renesansu”. Nasz kolega opowiedział nam historię artysty, który nie miał łatwego życia. Obecnie uważa się go za jednego z największych malarzy wszech czasów i za najwszechstronniej utalentowaną osobę w historii.
W godzinach popołudniowych miało miejsce otwarcie wystawy Danuty Antas-Woźniewskiej oraz Andrzeja Bączkowskiego „Magia koloru”. Tym razem zaprezentowane zostały nasyconymi kolorami, niezwykle energetyczne obrazy przyrody, która są dla Autorki nieustannym źródłem natchnienia. Bohaterem spotkania był także Andrzej Bączkowski, debiutujący w naszej Bibliotece w roli twórcy, a do tej pory kibicujący innym artystom. Od wielu lat zajmuje się m.in. projektowaniem graficznym. W dziedzinie sztuki jest samoukiem. Zaprezentowane na wystawie akwarele i rysunki piórkiem i tuszem sprawiały wrażenie bardzo dojrzałych i artystycznie dopracowanych. Każdy bydgoszczanin będzie zachwycony cyklem akwareli, przedstawiających bydgoską Wenecję. Pełna relacja z otwarcia wystawy: https://zajrzyjdobiblioteki.blogspot.com/2024/05/otwarcie-wystawy-pt-magia-koloru-danuty.html
Następnego dnia wraz z panią dr Moniką Deją z Wydziału Psychologii naszego uniwersytetu wyruszyliśmy w kolejną podróż, tym razem do Ameryki Południowej. Wykład ten prezentował osobiste wspomnienia oraz poruszające historie, których była świadkiem podczas pobytu w domu dziecka Hogar de Niñas San Francisco prowadzony przez siostry sercanki w Cochabambie w Boliwii. W sierocińcu mieszkają dziewczynki w wieku od 2 do 24 lat, które są sierotami, zostały porzucone przez rodziców, doświadczyły zaniedbania, przemocy lub molestowania. Każdego dnia pani doktor organizowała podopiecznym czas wolny, m.in. gry planszowe, kreatywne prace plastyczne, a także organizację prac domowych: sprzątanie, pranie, gotowanie. Kiedy mogła, starała się przemycać treści edukacyjne i pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
Po prezentacji pani dr Moniki Deji, odbyło się spotkanie autorskie z Anną Rojek, autorką książki „Magia nowych początków”. Spotkanie poprowadziła pani Agnieszka Mlicka-Ezooneir, wydawca tejże książki. Z przeplatanki opowieści o przemianach społecznych z praktycznymi poradami dotyczącymi zarządzania stresem, radzenia sobie z trudnościami i celebrowania radości z małych rzeczy, dowiiedzieliśmy się, iż „Magia nowych początków” staje się niezastąpionym przewodnikiem dla każdej kobiety pragnącej odnaleźć nową drogę.
„Koty w literaturze” oraz „Podcasty biblioteczne” otworzyły kolejny dzień Tygodnia Bibliotek. Prezentacja mgr Anny Kolińskiej odkryła dla nas tajemniczy, a zarazem fascynujący świat kotów. Wybraliśmy się w podróż do serca literackiej wyobraźni, gdzie koty nie są wyłącznie zwierzętami, ale także pierwszoplanowymi bohaterami.
Natomiast prezentacja mgr Katarzyny Gąsior przybliżyła nam historię podcastów, ich rodzaje, metody tworzenia, a także przykłady w bibliotekach.
W poniedziałek, 13 maja, mgr Patrycja Bokiej przygotowała prezentację „Dzieje i współczesność bibliotek: jak zmieniała się rola instytucji bibliotecznych wraz z rolą bibliotekarzy”. Zaprezentowane zostały zarówno istotne przemiany bibliotek w Polsce, jak i zawodu bibliotekarza.
W przedostatni dzień obchodów, mieliśmy okazję wysłuchać wykładu Dyrektor Biblioteki UKW – dr Aldony Chlewickiej-Mączyńskiej. Prezentacja „Kultura studencka w Bydgoszczy” przeniosła nas do lat 50. ubiegłego wieku. Została zaprezentowana historia kultury studentów po 1945 roku, kluby filmowe, kluby studenckie, teatry działające w WSP oraz Akademicki Dyskusyjny Klub Filmowy „Beanus” działający przy WSP i Wojewódzkim Domu Kultury w Bydgoszczy.
Zaraz po prezentacji pani dyrektor, odbyło się spotkanie autorskie z Radkiem Knappem, które zorganizowane zostało dzięki współpracy z Austriackim Forum Kultury i Katedrą Germanistyki UKW. W swoim niepowtarzalnym stylu Radek Knapp opowiedział o niechcianej emigracji dwunastoletniego Waleriana z Polski do Wiednia, który po wielu trudach swej drogi, zrozumiał, iż „dom” może być tak naprawdę wszędzie.
Ostatniego dnia „Tygodnia Bibliotek” dr Aleksandra Rzyska przygotowała wykład „Kreowanie wizerunku w dobie nowych mediów”. Mogliśmy wysłuchać różnic pomiędzy wizerunkiem a tożsamością, wizerunkiem a zachowaniami językowymi. Ponadto pani doktor przybliżyła nam czym są procesy manipulowania wrażeniem, sharenting oraz przedstawiła powszechnie stosowane taktyki autoprezentacyjne.
Komiksowym akcentem zakończyliśmy obchody XXI Tygodnia Bibliotek, podczas którego rozmawialiśmy o komiksie zwycięzcy Paszportu polityki Jacka Świdzińskiego „Zdarzenie.1908”.
Każdego dnia studenci oraz pracownicy naukowi mogli korzystać z szeregu konsultacji przygotowanych przez Oddział Informacji Naukowej dotyczących m.in.
· organizacji dostępu i informacji o źródłach elektronicznych w subskrypcji UKW oraz w Open Access,
· sporządzaniu tematycznych kwerend bibliograficznych,
· prowadzeniu specjalistycznych szkoleń dla różnych profili użytkowników,
· sporządzaniu analizy cytowań dorobku naukowego,
· nowym trendzie w nauce – otwartych danych badawczych – pomocy w przygotowaniu Planu Zarządzania Danymi,
· organizacji otwartego dostępu do publikacji i danych badawczych – Repozytorium Publikacji UKW i kolekcja UKW w Repozytorium Otwartych Danych RepOD.
Tegoroczny „Tydzień Bibliotek” obfitował w liczne wykłady, spotkania, wernisaże, a także drzwi otwarte.
Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili za zainteresowanie naszymi wydarzeniami oraz prelegentom i organizatorom za przygotowanie ciekawego programu.
Do zobaczenia za rok!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz