17 listopada 2013

Relacja ze spotkania redakcji miesięcznika Akant z czytelnikami


W skromnym, lecz wyjątkowo przyjaznym gronie odbyło się pierwsze ze spotkań redakcji miesięcznika „Akant” z czytelnikami; rozpoczęło ono cykl wydarzeń o podobnym charakterze, a całość poprowadził sam pomysłodawca - Stefan Pastuszewski.
Stefan Pastuszewski

Docelowo, raz w miesiącu, w nowo otwartym budynku biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, mają odbywać się dyskusje z twórcami czasopisma, poruszające najróżniejsze kwestie. Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim pisma, ale nie tylko; oprócz redaktorów i autorów uczestnikami mogą być, właściwie, wszyscy zainteresowani (którzy, de facto, przy odrobinie chęci owymi autorami i redaktorami stać się mogą). Na spotkaniu inauguracyjnym - 13 listopada - tematów było wiele. Główną kwestią były nasze kulturalne potrzeby – potrzeby autorów i czytelników. Zastanawiano się nad tym, co warto i czego brakuje. W pierwszej kolejności poruszone zostały sprawy miesięcznika: czy potrzebna jest niezależna edycja internetowa, drukująca pisarzy, którzy nie zostali desygnowani do druku? czy aktualna ilość dodatków do czasopisma jest odpowiednia? czy liczba redaktorów jest wystarczająca? Wyjaśniono, że publikacje muszą być selektywne, ze względu na natłok nadsyłanych tekstów, a także rozpoczęto podsumowywanie, trwającej od czterech miesięcy na łamach „Akantu”, dyskusji pod hasłem przewodnim „Euroamerykański raj?”. Warto wspomnieć, że powstało także kilka ciekawych idei – m. in. stworzenia warsztatów literackich.


Dlaczego jeszcze warto było przybyć? Słuchacze mogli poznać w zarysie treści i tematy zawarte w najnowszym numerze oraz sylwetki autorów odpowiedzialnych za nie. Mniej wtajemniczeni dowiedzieli się jaka jest geneza nazwy miesięcznika, kiedy powstał, dlaczego ma charakter pisma przedwojennego i skąd się wzięło trzynaście numerów w ciągu roku. Rozmawiano również na temat konkursów literackich – redakcja zachęciła do wzięcia udziału w XIV Agonie Poetyckim „O wieniec Akantu”; swój udział w nim można zgłaszać do 27 grudnia br.

Następne spotkanie zostało zaplanowane na 11 grudnia na godzinę 17:00 i, naturalnie, odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Autor tekstu: Mateusz Lubiewski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz