20 grudnia 2013

Relacja z konferencji „Wielowymiarowość aktywności człowieka starszego”


16 grudnia w auli Biblioteki odbyła się konferencja pt. „Wielowymiarowość aktywności człowieka starszego”, zorganizowana przez Wydział Pedagogiki i Psychologii UKW oraz przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Tematyka konferencji koncentrowała się wokół zagadnień podejmowania aktywności przez seniorów - różnorodności wymiarów, uwarunkowań, możliwości, ale również problemów i barier. Szczególny akcent położono na ukazanie różnorodnych dróg, poprzez które można motywować i aktywizować ludzi starszych do podejmowania wielu wyzwań i działań.Profesor Roman Ossowski swój wykład poświęcił roli, jaką Uniwersytet Trzeciego Wieku spełnia w aktywizacji ludzi w wieku dojrzałym. Skupił się między innymi na wydarzeniach kryzysowych, które w okresie późnej dorosłości mają charakter traumatyczny. Wypunktował między innymi 10 zdrowotnych niemożliwości Stefana Balla.


Prof. M. Kuchcińska opowiadała o wielowymiarowości oferty aktywności dla seniorów.


Prof. Z. Wiatrowski zwrócił uwagę na wiek senioralny w kontekście starzenia się społeczeństw, na jego problemy i urok oraz na potrzeby i szanse aktywnego życia i bycia.


Prof. J. Trempała w swoim wystąpieniu postawił tezę, iż negatywny obraz człowieka starzejącego się utrudnia i hamuje jego funkcjonowanie oraz potencjał rozwojowy. Niemały wpływ na taki stan rzeczy ma dzisiejsza kultura, w której liczy się przede wszystkim człowiek młody, zdrowy i wydajny.  Mec. B. Rataj wystąpiła z wykładem nt. Prawo jako środek wzmacniania podmiotowości i aktywności osób starszych w rodzinie i społeczeństwie, skupiając się na zagrożeniach, jakie czyhają dzisiaj na ludzi starszych ze strony nieuczciwych osób – pożyczanie pieniędzy bez umowy, zaciąganie zobowiązań kredytowych w imieniu innych, podawanie nr PESEL nieuprawnionym i wielu innych przypadkach.  


Dr I. Mandrzejewska-Smól skupiła się na koncepcji aktywności ludzi starszych, którym daje ona możliwość reorganizacji własnego życia, daje poczucie mocy sprawczej oraz prowadzi do poczucia sensu i satysfakcji.


Mgr Łukasz Brzeziński w swojej prezentacji przeciwstawił się błędnemu i potocznemu twierdzeniu, że starość jako ostatni etap życia ludzkiego nie rodzi perspektyw na jego godne i ciekawwwe przeżycie. Przedstawił też gł. założenia z sukcesem realizowanego na zachodzie coachingu i programu Retirement 360.Program konferencji

3 komentarze:

 1. naturally like your web-site however you have to test the spelling onn several of your posts.
  A number of them are rife with splelling issuues and I to
  find it very troublesome to tell the reality however I'll surely come back again.

  OdpowiedzUsuń
 2. I'm truly enjoying the design and layout of your website.
  It's a veey easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and
  visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Excellent work!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you very much for your opinion:) I invite you as often as possible. This is my own project and implementation :)

   Usuń